A Laundry List Of Things Mitt Romney Considers Unimportant

I try -- I rilly, rilly try -- to avoid political topics here. I know it's had to disguise my feelings on these matters, but I try to steer clear from outright mention simply because that's not what I'm out to cover in this blog.

(And, to be perfectly honest, to maintain peace within my own family. I respect my love ones' right to hold opinions different from mine.)

But as I noted in my previous post, Mitt...Mitt frosts my balls.

We're not talking a single gaffe here, we're talking about a lifelong pattern of behavior.  This is a window on Mr. Romney's soul, and as far as I'm concerned reason enough not to vote for him.

I'm not voting for Romney because I think he's a punk.

He protested in favor of the Vietnam War, but that's not what makes him a punk. Four administrations did their level best to hide the facts from the American people, and a lot of folks with good intentions supported the wrong war for what they thought were the right reasons.

He dodged the draft, but that's not what makes him a punk. He sought and received not one, not two, not three, but four different deferments from the draft, the last being a deferment for missionary work in France (this at a time when his own church was urging young Mormon males not to seek deferments for missionary work but to serve their country if called).

I know a lot of guys who served in Vietnam and none of them would begrudge another for avoiding that stupid, futile waste of human life.

However, later on in 2007 when running for public office, he told the Boston Globe:

“I was supportive of my country. I longed in many respects to actually be in Vietnam and be representing our country there, and in some ways it was frustrating not to feel like I was there as part of the troops that were fighting in Vietnam.”

To this 1972 draftee, that makes him a punk.

One of the curses of being an editor is that one actually understands what is being said amongst all the verbiage.  Look at the weasel words above:

"I longed in many respects to actually be in Vietnam" =/= "I whole-heartedly wanted to be in Vietnam" (just that he partially wished he had gone) "...in some ways it was frustrating not to feel like I was there as part of the troops" =/= "...in every way I was frustrated I wasn't there" (just that he was partially frustrated he didn't "feel" like he was there)

Now, no one would begrudge Mitt if he had said, "I regret not serving in Vietnam".  Lotsa guys who avoided the draft now hold their manhoods cheap regret their decision, so one can understand and empathize with that emotion.

But that's not what he said. What he said was a deliberately crafted prevarication to created the impression that golly-gosh-gee-whilikers he woulda gone if that mean ole dwaft board had only called him up.

That was 2007.  In 1994, this particular canary was singing a different tune to the Boston Herald:

“I was not planning on signing up for the military. [...] It was not my desire to go off and serve in Vietnam, but nor did I take any actions to remove myself from the pool of young men who were eligible for the draft.”

Well, that's just a flat out lie.  The draft board didn't simply had out deferments on a random basis, one had to actively apply for & pursue them.  Yeah, maybe in the mists of time one might forget filing a single deferment, but four?

Trust me, I've got lotsa other reasons for not casting a vote for Mitt Romney, but this was the tipping point.  I really didn't need anything else but then Mitt dropped this little bon mot to a friendly reporter at Fox News:

BRET BAIER:  "To hear several speakers in Charlotte...they were essentially saying you don't care about the U.S. military because you didn't mention U.S. troops and the war in Afghanistan in your nomination acceptance speech...Do you regret opening up this line of attack, now a recurring attack, by leaving out that issue in the speech?"

MITT ROMNEY:  "I only regret you repeating it day in and day out. (LAUGHS)  Because when you give a speech, you don't give a laundry list.  You talk about the things that uh you think are important. And I described in my speech my commitment to a strong military unlike the President's decision to cut our military.  And I didn't use the word troops, I used the world military. I think they refer to the same thing."
No.  No, they do not.
.
Lemme don my editor's visor again. 

  1. Mitt does not think it is important to give the troops a single mention in what is arguably the most important & widely publicized / scrutinized speech of his political career as a candidate for those troops' commander-in-chief.
  2. Mitt's reference to a strong military reflects what they can do for him, not the daily sacrifice of the people in it.
  3. Mitt's irritation is not with himself for overlooking the obvious, but at the press for pointing this out; in other words, it's not about how Mitt might perceive the world but about how Mitt feels the world might perceive him.
.
Then, to make absolutely sure no one mistakes his disdain for the troops fighting and bleeding and actually dying for their country, he ignores a chance to make a quick apology for his previous oversight and thank them now, but actually comes right out and says he does not think they are important.
People, could he possibly be any more more obvious? This might be the single most honest & forthright sentence to tumble from his lips in his adult life.
.
But wait -- there's more!  The final icing on the cake is his equating of "troops" (i.e., the actual individual soldiers and sailors and airmen and marines) with "the military" (which means the organization and its equipment and vehicles and bases and the defense industry that feeds off it) but hey, no surprise from a guy who once chided voters by saying "corporations are people".
.
This is who he is, folks.
This is the core of the man.
This is what he thinks of you.
This is how he will make all future decisions.
This is how he would govern.
.
Think about it.
.
Meanwhile, let's list a few of the things Mitt finds "unimportant".
Here are links where you may find lists for American troop casualties in Iraq and Afghanistan.  I'm including the names after the jump to spare you too long a download.
U.S. Military Dead Afghanistan
Terwiske, Alec R.              Lance Corporal

Rookey, Kyle R. Specialist

Border, Jeremie S.           Staff Sergeant

Schmidt, Jonathan P.      Staff Sergeant

Cantu, Shane W.              Private 1st Class

Wing, Jessica M.               Staff Sergeant

Anders, Mabry J.              Specialist

Birdwell, Christopher J. Sergeant

Horne, Patricia L.              Private 1st Class

Torres, Louis R. Sergeant

Debose, Coater B.           Sergeant 1st Class

Williams, David V.            Sergeant

Justice, James A.              Specialist

Copes, Gregory T.            Staff Sergeant

Enos, Darrel L.   Hospital Corpsman Petty Officer 1st Class

Demarsico II, Michael R.                Private 1st Class

Warsen, David J.               Special Warfare Operator Petty Officer 2nd Class

Galbreath, Luis A. Oliver               Sergeant

Essex, Richard A.              Sergeant

Feeks, Patrick D.               Special Warfare Operator Petty Officer 1st Class

Carson, Sean P. Explosive Ordnance Disposal Petty Officer Technici

Krause, Suresh N. A.       Chief Warrant Officer

Hornsby, Brian D.             Chief Warrant Officer

Holman, Eric S.  Staff Sergeant

Dickinson, Scott E.           Staff Sergeant

Rivera Jr., Richard A.       Corporal

Buckley, Gregory T.         Lance Corporal

Jeschke, Ryan    Gunnery Sergeant

Mote, Sky R.      Staff Sergeant

Manoukian, Matthew P.               Captain

Kennedy, Thomas E.       Major

Griffin, Kevin J. Command Sergeant Major

Gray, Walter D. Major

Trent, Gregory R.             Master Sergeant

Martin, Ethan J.                Specialist

Beauchamp, Clayton R. Petty Officer 3rd Class

Linnabary II, Daniel L.     Corporal

Sitton, Matthew S.          Staff Sergeant

Bell, Russell R.   1st Sergeant

Lopez, Jesus J.   Private 1st Class

Lambka, Todd W.             1st Lieutenant

McClain, Kyle B.                Specialist

Duarte, Curtis J.                Lance Corporal

Price, Daniel J.   Gunnery Sergeant

Gifford, Jonathan W.      Gunnery Sergeant

Belmontes, Jose Oscar  Private 1st Class

Estle, Bobby L.   Sergeant

Pleitez, Benjamin C.        Specialist

Glende, Theodore M.    Private 1st Class

Jacobs, Sean R. 1st Lieutenant

Hansen, John E.                Sergeant

Ross, Adam C.   Private 1st Class

Hansen, Justin M.            Sergeant

Williams, Eric E. Sergeant

Colvin, Julian L.  Private 1st Class

Berry, Richard L.               Staff Sergeant

Horsley, Justin L.              Specialist

Salazar, Brenden N.        Private 1st Class

Brodsky, Michael J.         Petty Officer 2nd Class

Pepper, Brandon R.        Staff Sergeant

Hicks, Darrion T.                Specialist

Ashley, Joshua R.             Corporal

Rice, Jeffrey L.   Private 1st Class

Reyes, Jose        Sergeant

Rodriguez, Daniel             Sergeant

Fitts, Krystal M. Specialist

Perez Jr., Sergio E.           Specialist

Taylor, Nicholas A.           Specialist

Hammar, Carl E.                Staff Sergeant

May, Erik N.        Sergeant

Ristau, Michael E.             Sergeant

Wyatt, Sterling W.           Not reported yet

Adkins, Trevor B.              Private 1st Class

Pardo, Alejandro J.          Private 1st Class

Stambaugh, Cameron J.                Private 1st Class

Williams III, Clarence      Sergeant

Alecksen, Erica P.             Specialist

Seija, Ricardo     Staff Sergeant

Batista, Jonathan             Specialist

Navarro, Juan P.               Corporal

MacFarlane, Bruce A.     Captain

Guerra, Raul M.                Staff Sergeant

Rodriguez Jr., Roberto A.              Not reported yet

Moosman, Cody O.         Private 1st Class

Skalberg Jr., James L.      Sergeant

Prasnicki, Stephen C.      1st Lieutenant

White, Jason      Not reported yet

Leach, Matthew J.           Staff Sergeant

Strachota, Michael J.      Sergeant

Massarelli, Robert A.      Staff Sergeant

Cotisears, Niall W.            Lance Corporal

Hogan, Hunter D.             Lance Corporal

Voelke, Paul C.  Major

Stevens II, Steven P.      Private 1st Class

Mills III, Eugene C.           Lance Corporal

Meador II, John D.           Specialist

Thomas, Matthew B.      Sergeant 1st Class

Rawl, Ryan D.     1st Lieutenant

Rodriguez, Jose                Sergeant

Lallier, Jarrod A.                Private 1st Class

Fredsti, Nicholas C.          Sergeant

Lilly, Joseph M. Sergeant

Pinnick, Trevor A.             Specialist

McNabb, Barett W.         Sergeant 1st Class

Luxmore, Bryant J.          Specialist

Davis, Nathan T.               Private 1st Class

Servin, Anthony R.          Corporal

Kessler Jr., Richard J.      Master Chief Petty Officer

Goodine, Brandon D.     Private 1st Class

Fazzari, Mathew G.         1st Lieutenant

Pace, Scott P.     Captain

Ellis, Vincent J.   Private 1st Class

Campos, Gerardo            Specialist

Povilaitis, Alexander G. Staff Sergeant

Witsman, Joshua              Lance Corporal

Witsman, Joshua E.         Lance Corporal

Brazas, Sean E.  Petty Officer 2nd Class

Olivas, Nicholas H.           Corporal

Chase, Julian C. Sergeant

Pratt, John C.     Chief Warrant Officer

Brainard III, John "Jay" R.              Captain

Deronde III, Leroy           Private 1st Class

Jacobs, Kedith L.               Specialist

Sutton, Steven G.            Lance Corporal

Tautolo, Tofiga J.              Specialist

Hernandez, Vilmar Galarza          Specialist

Warren, Eric D.  Hospitalman

Loeza, Roberto Staff Sergeant

Miller, Cale C.    Private 1st Class

Coffey, Keaton G.            Corporal

Morgado, Travis A.          2nd Lieutenant

Fields, Arronn D.              Specialist

Wilson, Ryan J.  Petty Officer 1st Class

Alexander, Tobias C.       2nd Lieutenant

Ozbat, Jesse A. Captain

Watts, Samuel T.              Specialist

Knox, Jabraun S.               Sergeant

Knapp, Michael J.             Sergeant

McNulty III, Richard L.    Private 1st Class

Walker, Brian L. Sergeant

Velasquez, Jorge Luis     Petty Officer 2nd Class

Hernandez III, Alex         Specialist

Nuanes, Israel P.              Staff Sergeant

Wilson, Wade D.               Sergeant

Thompson, Alejo R.        1st Lieutenant

Gross, Dustin D.                Private 1st Class

Marta, Chase S.                Specialist

Schwallie, Jacob M.         Sergeant

Fogarty, Thomas K.         Staff Sergeant

Huling, John P.  Sergeant

Childs, Gregory L.             Master Sergeant

Cochilus, Junot M. L.       Specialist

Rylander, David E.            2nd Lieutenant

Clark, Bruce K.   Captain

Dickhut, Nicholas M.       Sergeant

Pruitt, Scott E.   Master Sergeant

Sannicolas, Christian R.  Private 1st Class

Edens, Jason K. Specialist

Mosko, Christopher E.   Lieutenant

Lee Jr., Dick A.   Staff Sergeant

Eggleston, Brandon F.    Staff Sergeant

Britton Mihalo, Andrew T.            Staff Sergeant

Neal, Benjamin H.            Specialist

Gonzalez, Moises J.        Specialist

Vasquez, Manuel J.         Specialist

Fankhauser, Joseph H.  Staff Sergeant

Walsh,, Jonathan P.        1st Lieutenant

Metcalf, Michael J.          Private 1st Class

Johnson, Nicholas S.       Chief Warrant Officer 2

Shaffer, Dean R.               Sergeant

Viray, Don C.      Chief Warrant Officer

Workman, Chris J.            Sergeant

Braden, Michael C.          Captain

Faust, Aaron M.                Corporal

Nowaczyk, David P.         Staff Sergeant

Higgins, Tanner S.            Sergeant

Tarwoe, Abraham            Lance Corporal

Schiller, Philip C. S.           Specialist

Kaipat, Ramon T.              Lance Corporal

Stanley, Trevor J.             Constructionman

Burnside, Antonio C.      Specialist

Hannon, Shawn T.           Sergeant 1st Class

Nicholas J. Rozanski,       Captain

Rieck, Jeffrey J. Sergeant 1st Class

White, Jr., Jeffrey L.        Specialist

Smith, Tyler J.    Staff Sergeant

Brown, Christopher L.    Staff Sergeant

Bordoni, Christopher D.                Corporal

Dutton, James E.              Specialist

Cazarez, Roberto             Corporal

Palacio, Michael J.            Corporal

Taylor, David W.               Specialist

Imlay, Francis D.               Captain

D’Augustine, Joseph      Sergeant

Wilson III, William R.       Sergeant

Brown, Daniel J.                Sergeant

Istre, Aaron D.   Captain

Weichel Jr., Dennis P.     Specialist

Jarboe, Jamie D.               Sergeant

Ray, Clovis T.      2nd Lieutenant

Rivers, Daquane D.          Specialist

Grindey, Jesse J.              Staff Sergeant

Acosta, Edward J.             Specialist

Lowry, Conner T.              Corporal

Bear, Jordan L.  Staff Sergeant

Jones, Payton A.              Private 1st Class

Marchanti II, Robert J.   Major

Loftis, John D.    Lieutenant Colonel

Born, Joshua A. Sergeant

Conrad Jr., Timothy J.     Corporal

McKenna Jr., Allen R.     Sergeant

Scholten, Julian S.            Senior Airman

Wilkens, Justin J.              1st Lieutenant

Whitlock, Nicholas S.      Captain

Hall, Ryan P.       Captain

Pough, Paris S.  Petty Officer 1st Class

Reed II, Jerry D.                Sergeant

Estrada, Kyler L.                Petty Officer 3rd Class

Montes De Oca, Osbrany             Lance Corporal

Sutton, Billy A.   Sergeant 1st Class

Hildner, Terence J.          Brigadier General

Dycus, Edward J.              Lance Corporal

Stacey, William C.             Sergeant

Johnson, David A.            1st Lieutenant

Pairsh, Joshua C.              Captain

Singer, Christopher G.   Corporal

Riddick, Travis    Master Sergeant

Reinhard, Kevin                Corporal

Bartle, Daniel B.                Captain

Stites, Jesse W. Corporal

McHone, Nathan R.        Captain

Logan, Joseph D.              Corporal

McGeath, Phillip D.         Corporal

Benson, Keith D.              Specialist

Wise, Benjamin B.           Seaman

Cochran, Kenneth E.       Lance Corporal

Bateman, Jon-Luke         Corporal

Turner, Neil I.    Private (Trooper)

Pyron, Michael W.           Private 1st Class

Napier, Dustin P.              Private 1st Class

Metzger, Jonathan M.   Staff Sergeant

Leonhardt, Brian J.          Specialist

Tauteris Jr., Robert J.      Specialist

Patterson, Christopher A.            Specialist

Seidler, Matthew R.        Airman 1st Class

Bell, Bryan R.      Senior Airman

Schwartz, Matthew S.    Technical Sergeant

Regelin, Chad R.               Petty Officer 1st Class

Herrera, Pernell J.            Specialist

Whitmire, Justin M.        Private 1st Class

Kern, Kurt W.     Specialist

Korte, Noah M. Sergeant

Altmann, Joseph J.          Staff Sergeant

Bragg, Mikayla A.             Specialist

Johnson, Stacy O.            Petty Officer

Griffith, Samuel M.         Marine

Vaquerano, Jalfred D.    Private

Wildrick Jr., Ronald H.     Specialist

Muniz, Christopher L.     Sergeant

Levy, Christopher P. J.   Lance Corporal

Corley Jr., Clark A.            Sergeant 1st Class

Lumley, Ryan M.              Specialist

Mayberry, Thomas J.      Specialist

Bell, Vincent J.   Staff Sergeant

Buyes, Adam J. Corporal

Murray, Dennis R.            Sergeant 1st Class

Diener II, Jackie L.            Private

Reiff, Zachary C.               Corporal

Dobereiner, Adam E.      Private 1st Class

Corral, Joshua D.              Lance Corporal

Burnett Jr., James R.       Specialist

Colin, Matthew C.            Private 1st Class

Walsh, Sean M. Khowst

McCain, Johnathan B.    Sergeant 1st Class

Pereda, Calvin M.            Specialist

Rushing, Theodore B.     Private 1st Class

Norris, Cody R.  Private 1st Class

Daniels, Nickolas A.         Lance Corporal

Sharp, Ryan D.   Sergeant

Gailey, Christopher D.    Specialist

Butcher, Sarina N.            Private 1st Class

Cullers, Ari R.     Staff Sergeant

Cabrera, David E.              Lieutenant Colonel

Newman, Christopher R.              Staff Sergeant

Darrough, James M.       Sergeant

Eugenio, Carlo F.              Sergeant

Dunning, Stephen J.       Staff Sergeant

Lyons, John A.   Sergeant

Barfield, Jason N.             Lance Corporal

Grace, Edward S.              Sergeant

Bastean, Jordan S.           Lance Corporal

Horns, Christopher A.    Private 1st Class

Domeij, Kristoffer B.       Sergeant 1st Class

White, Ashley I.                1st Lieutenant

Rivera, Paul A.   Sergeant

Oliveira, Jorge M.             Staff Sergeant

Border, Raymond J.        Chief Petty Officer

Elm, Michael D. Specialist

Miller Jr., Jerome D.        Airman 1st Class

Sancho, Jeremiah T.        Specialist

Cowdrey, Robert B.        Staff Sergeant

Taylor, Houston M.         Staff Sergeant

Harper, Scott D.                Lance Corporal

Tatham, Michael R.         Chief Petty Officer (SEAL)

Wilke, James B. Chief Warrant Officer

Wyrick, Nathan L.             Sergeant

Russell, Drew E.                Captain

Lawrence, Joshua S.       Captain

Cerros Jr., Ricardo            Specialist

Schmidt, Benjamin Whetstone  Lance Corporal

Chen, Danny      Private

Nelson, Caleb A.               Petty Officer 1st Class (SEAL)

Diaz, Christopher             Sergeant

Sprovtsoff, Nicholas A.  Staff Sergeant

Siercks, Billy J.    1st Sergeant

Butz, James A.   Specialist

Cagle, John R. Wimpey  Lance Corporal

Lannelli, Ryan K.               1st Lieutenant

Lechowich, Ivan D.          1st Lieutenant

Gutowski, Steven E.       Specialist

Drake, David A. Private 1st Class

NAME NOT RELEASED YET            Not reported yet

Watson, Franklin N.        Lance Corporal

Fant, Garrett A.                Specialist

Zermeno, Andres            1st Lieutenant

Briseno-Alvarez Jr., Francisco J. Specialist

Holtz, Tyler N.    Sergeant

Baez, Rafael E. Bigai        Sergeant

Aparicio, Carlos A.            Private 1st Class

Wright, Terry C.                Lance Corporal

Dyas, Robert E. Specialist

Roelli, Jakob J.   Specialist

Sayne, Timothy D.           Sergeant

Clark, Chazray C.               Specialist

Cook, Ryan J.     Specialist

Hosey, Michael W.          Staff Sergeant

Eppinger Jr., Garrick L.   Sergeant

Prince, Mycal L. Sergeant

Dutcher, Michael J.         Corporal

Rodriguez Jr., Rodolfo    Sergeant

Adams, Danial R.              Sergeant 1st Class

Rudd, Keith F.    Staff Sergeant

Quintana, Daniel A.         Staff Sergeant

Wood, Brett E.  Private 1st Class

Isenhower, Bret D.          Sergeant

Horton, Christopher D.  Specialist

Potter Jr., Tony J.             Private 1st Class

Lundy, Brian K.  Petty Officer

Jeffries Jr., Douglas J.     Private 1st Class

Contreras, Koran P.         Specialist

Coker, James W. "Will"  Engineer

Marquis, Christophe J.   Private 1st Class

Scott, Christopher J.       Specialist

Stoda, Chester G.            Sergeant

Shumaker, Kevin R.         Specialist

James Jr., Dennis             Specialist

Obod Jr., Alberto L.         Private 1st Class

Green,Douglas J.              Specialist

Roberts, Michael C.         Specialist

Dietrich, Jesse W.            Private 1st Class

Richmond, Colby Lee      Sergeant

Daniels, Devin James      Sergeant

Mullins, Brandon S.         Private 1st Class

Tobin, Andrew R.             Sergeant

Steele, Timothy J.            1st Lieutenant

Nelson, Travis M.             Lance Corporal

Cordo, Douglas L.             Private 1st Class

Seals, Joshua M.               Specialist

Jensen, Dennis G.            Specialist

Leehan, Damon T.           1st Lieutenant

VanDreumel, Joseph A.                Specialist

Harmon, Matthew A.     Sergeant

Cunningham, Joe L.         2nd Lieutenant

Price III, Charles L.           Master Sergeant

Gallinger-Long, Riley       Hospitalman

Frank II, Edward J.           Sergeant

Morris, Jordan M.            Specialist

Freeman, Jameel T.        Specialist

Lopez, Rueben J.              Private 1st Class

Lay II, Patrick L. Specialist

Ott, Nicholas S. Corporal

Plutino, Alessandro L. “Sandrino”             Sergeant

Robinson, Joshua J.         Sergeant

Gonzales Jr., Adan           Not reported yet

Patron, Daniel J.               Sergeant

Vaughn, Aaron Carson   Special Warfare Operator Petty Officer 1st Class

Strange, Michael J.          Cryptologist Technician (Collection) Petty Offi

Brown, John W.                Medic

Mills, Stephen Matthew               Special Warfare Operator Chief Petty Officer

Houston, Kevin A.            Special Warfare Operator Chief Petty Officer

Ratzlaff, Thomas A.         Special Warfare Operator Senior Chief Petty Office

Reeves, Robert James   Special Warfare Operator Chief Petty Officer

Faas, John W.    Special Warfare Operator Chief Petty Officer

Bill, Brian R.         Special Warfare Operator Chief Petty Officer

Workman, Jason R.         Special Warfare Operator Petty Officer 1st Class

Tumilson, Jon T Special Warfare Operator Petty Officer 1st Class

Spehar, Nicholas              Special Warfare Operator Petty Officer 2nd Class

Nichols, Bryan J.               Chief Warrant Officer

Mason, Matthew D.       Special Warfare Operator Chief Petty Officer

Langlais, Louis J.                Special Warfare Operator Master Chief Petty Office

Campbell, Christopher G.             Special Warfare Operator Petty Officer 1st Class

Douangdara, Johnny      Master-at-Arms Petty Officer 1st Class

Benson, Darrik  Special Warfare Operator Petty Officer 1st Class

Robinson, Heath M.        Special Warfare Operator Chief Petty Officer

Pittman, Jesse   Special Warfare Operator Petty Officer 1st Class

Day, Jared Williams         Information Systems Technician Petty Officer 1st C

Vickers, Kraig M.              Explosive Ordnance Disposal Technician Senior Chie

Hamburger, Patrick D.    Sergeant

Duncan, Spencer C.         Specialist

Zerbe, Daniel L. Airman

Bennett, Alexander J.    Specialist

Carter, David R. Chief Warrant Officer

Harvell, Andrew W.         Staff Sergeant

Null, Nicholas H.               Explosive Ordnance Disposal Technician Chief Petty

Kelsall, Jonas B. Lieutenant Commander

Downer, Mark J.               Specialist

Lee, Jinsu            Specialist

Gurr, Daniel D.  Sergent

Peterson, Anthony Del Mar        Sergeant

Ramsey, Waid C.              Captain

Rai, Barun            Specialist

Baker, Cody G.  Private 1st Class

Del Valle, Gil I. Morales Private 1st Class

Owen, Kirk A.    Staff Sergeant

Lucas Jr., Leon H.              Staff Sergeant

Scott, Brice M.   Private 1st Class

Kancler, Dennis E.            Sergeant

Dolphin, Patrick R.           Staff Sergeant

Wrinkle, Christopher M.               Sergeant

GrossPaniagua, William B.            Sergeant

Vicari, Augustus J.            Specialist

Ewy, Jered W.   2nd Lieutenant

Stevenson, Benjamin A.               Master Sergeant

Christen, James M.         Staff Sergeant

Molina, Jacob    Sergeant

Jones, Omar A. Not reported yet

Mowery, Brian K.             Sergeant

VanGiesen, Kenneth R. Staff Sergeant

Koehler, Edward W.        Sergeant

Thompson, Jabari N.       Lance Corporal

Elwell, Kenneth B.           Sergeant 1st Class

Springman, Tyler M.       Private 1st Class

Arruda, Raphael R.          Corporal

Goldsmith, Wyatt A.       Staff Sergeant

Gross, Frank R.  Specialist

Camero, Christopher L. Lance Corporal

Lewis, Lex L.       Sergeant

Summers, Jeremy R.      Sergeant

Ullom, Aaron D.                Seaman

Greniger, Robert S.         Lance Corporal

Nieves Jr., Rafael A.        Specialist

Hernandez, Norberto Mendez  Lance Corporal

Protzenko, Paul                Civilian

Soderlund, Christopher P.            Sergeant

Pasker, Terryl L.                Sergeant 1st Class

Dudley, Thomas J. Dodds             Staff Sergeant

Amper IV, Nicanor           Sergeant

Suter, Preston J.               Specialist

Throckmorton, Joshua A.             Staff Sergeant

Schumann, Jordan Christopher  Specialist

Garcia, Michael J.             Staff Sergeant

Waters, James A.             Private 1st Class

Frokjer, Chad D.               Sergeant

Schneider, Kyle R.            Corporal

Goyet, Mark R. Lance Corporal

Farias, John F.    Lance Corporal

Stacy, Donald V.               Staff Sergeant

Nolen, Michael C.            Corporal

Pate Jr., Ralph E.               Gunnery Sergeant

Douville, Daniel L.            Technical Sergeant

Hilaman, Kevin J.              Specialist

Bernier, Nicholas P.         Specialist

Myrie, Marlon E.              Sergeant

Dimitri A. Del Castillo,     1st Lieutenant

Kelly, Nigel D.    Staff Sergeant

Hensley, Nicholas C. D.  Specialist

Nuncio, Levi E.   Specialist

Singh, Gurpreet                Corporal

Verbeek, Jared C.            Lance Corporal

Jetton, Joshua L.              Private 1st Class

Rios-Ordonez, Gustavo A.            Private 1st Class

Harvey II, James W.        Sergeant

Ibarra, Josue      Private 1st Class

Boatwright, Alvin A.        Sergeant 1st Class

Dixon III, Edward F.         Sergeant

Snyder, Alan L.  Staff Sergeant

Kreinz, Tyler R.  Specialist

Backus, Brian J. Private 1st Class

Smith, Scott D.  Specialist

Bradley, Mark A.              Sergeant

Larson, Ryan J.  Private

Soufrine, Eric D.                Private 1st Class

Katzenberger, Jeremy A.              Staff Sergeant

O’Connor, Sean M. N.    Lance Corporal

McDaniels, Joshua B.      Lance Corporal

Newton, Michael W.      Captain

Hill, Jason D.       Lance Corporal

Richard, Matthew T.       Corporal

O’Brien, Nicholas S.         Lance Corporal

Woitowicz, William J.      Corporal

Garrison, Joseph M.       Sergeant

Bradley J. Gaudet            Chief Warrant Officer

White, Kenneth R.           Chief Warrant Officer

Snyder, Devin A.              Specialist

Bell, Christopher Roger Sergeant

Powell, Joshua D.             Sergeant

Voakes Jr., Robert L.       Private

Zanowick, Paul W.           Corporal

Sherer, Jeffrey C. S.        Sergeant

Emmons III, Richard C.   Specialist

Nunn, Anthony M.          Private 1st Class

Blasjo, Aaron J. Sergeant

Apolinar, Martin R.          Staff Sergeant

Schultz, Joseph W.          Captain

Clore, Peter        Lance Corporal

Hamilton, Adam S.           Specialist

Johnson, John C.              Private 1st Class

Runkle, John M.               1st Lieutenant

Mills Jr., Edward D.          Staff Sergeant

Osman, Ergin V.                Staff Sergeant

Bohall, Thomas A.            Sergeant

Velazquez, Louie A. Ramos          Sergeant

Patton, Adam J.                Specialist

Solesbee, Kristoffer M. Technical Sergeant

Hamski, Joseph J.             Staff Sergeant

Thibodeau, Christopher R.           Chief Warrant Officer

Lorenzo, Kristofferson B.              Staff Sergeant

Blevins, William S.            Private 1st Class

Krippner, Andrew M.     Private

Allers, Thomas C.             Private

Kirton, Brandon M.         Specialist

Self, David D.     Staff Sergeant

Melton, Bradley L.           Specialist

Tucker, Lamarol J.            Private

Pressley, Cheziray           Private

Riley Jr., Brian D.               Specialist

Schlote, Robert C.            Sergeant

Aguilar, Amaru  Sergeant

Palmer, Benjamin J.        Lieutenant Colonel

Balduf, Kevin B.                Sergeant

Frison, Demetrius M.     1st Lieutenant

Hermogino, Ken K.          Sergeant

Spaulding, Riley S.            Specialist

White, Kevin W.               Corporal

Hermanson, Matthew D.              Sergeant

Dennis, Preston J.            Specialist

Freeman, Ronald D.        Lance Corporal

Jones, Adam D. Corporal

Villanueva, Jonathan M.               Private 1st Class

Ambard, Philip D.             Major

Ausborn, Jeffrey O.        Major

Brodeur, David L.             Major

Brown, Tara R.   Master Sergeant

Bryant Jr., Frank D.          Lieutenant Colonel

Estelle II, Raymond G.    Major

Nylander, Nathan J.        Captain

Ransom, Charles A.         Captain

Jackson, Joe M.                Lance Corporal

Hughes, Bradley S.          Sergeant 1st Class

Day, David P.      Sergeant

Bitner, Benjamin F.         Sergeant 1st Class

Justice, James, A.             Staff Sergeant

Varnadore II, Terry L.     Chief Warrant Officer

Ciaramitaro, Dominic J.  Lance Corporal

Callahan, Sean T.              Sergeant

McClimans, Joshua M.   Captain

Castro, John P.  Sergeant

Kihm, John F.     Private 1st Class

Moses, Sonny Jade         Specialist

Ramirez, Joel A.                Private 1st Class

Wren, Charles J.               Sergeant

Atim, Paul J.       Specialist

Ridgley Jr., Charles E.      Captain

Adkins, Charles L.             Sergeant 1st Class

Taylor, Cynthia R.             Staff Sergeant

Pierre, Linda L.  Sergeant

Cemper, Joseph B.          Specialist

Kennedy, Joseph A.        Specialist

Nichols, Donald L.            Specialist

Maher, Brent M.              Specialist

Pickering, Brandon T.     Private

Pietri, Jose M. Caraballo                Sergeant

Buzinski, Keith T.              Specialist

Rogers, Jason A.               Staff Sergeant

Rast, Benjamin D.            Seaman

Smith, Jeremy D.              Staff Sergeant

Burgess, Scott H.              Sergeant

Lammerts, Michael S.     Sergeant

Lew, Harry          Lance Corporal

Welch III, Robert F.         1st Lieutenant

Poulin, Dennis C.              Specialist

Arrechaga, Ofren             Sergeant 1st Class

Adamski III, Frank E.       Staff Sergeant

Lindskog, Jameson          Specialist

Faulkner, Jeremy P.        Private 1st Class

Feldhaus, Dustin J.          Private 1st Class

Burgess, Bryan A.             Staff Sergeant

Ross, Justin D.   Specialist

Filpi III, Vincent A.            Petty Officer 1st Class

Mahr, Michael C.              Private 1st Class

Gire, Joshua S.  Staff Sergeant

Malachowski, James M.                Staff Sergeant

McDaniel, Mecolus C.    Staff Sergeant

Mickler Jr., Donald R.      Corporal

Acosta, Rudy A.                Private 1st Class

Bowers, Jamal H.              Master Sergeant

Meis, Christopher S.       Lance Corporal

Tompkins, Travis M.        Sergeant

Rodriguez, Arturo E.       Private First Class

Park, Daehan     Sergeant

Muller, Ian M.   Corporal

Harper, Andrew M.         Not reported yet

Trueblood, Eric S.             Staff Sergeant

Buffalo, Loren M.             Corporal

Wade, Andrew P.            Specialist

Johnson, Kalin C.              Private 1st Class

Wells, Mark C.   Staff Sergeant

Craig, Adam D.  Sergeant

Stanton, Jordan R.           Corporal

Weaver, Jason M.            Specialist

Alden, Nicholas J.             Senior Airman

Fahey Jr., David R.           Private 1st Class

Mays, Chauncy R.            Staff Sergeant

Hizon Rudolph R.              Specialist

Stark, Christopher G.      Specialist

Gould, Kristopher J.        Sergeant

Tabada, Brian     Specialist

Wilfahrt, Andrew C.        Specialist

Firtamag, Jerome             Staff Sergeant

Taylor, Johnathan W.     Corporal

Sisson Jr., Robert C.        Sergeant

Hidalgo, Daren M.            1st Lieutenant

Carpenter, Andrew P.    Lance Corporal

Deyoung, Matthew J.    Sergeant

Pilgeram, Jonathan A.    Specialist

Hart, Bradley C. Staff Sergeant

Carse, Nathan B.              Specialist

Swanson, Aaron M.        Lance Corporal

Carroll, Patrick R.              Sergeant

Pyeatt, Lucas T. Corporal

Gartner, Ryan A.              Specialist

Soltero, Omar    Specialist

Muhr, Shawn A.               Specialist

Campbell, Joshua R.        Specialist

Venetz Jr., Anthony        Sergeant 1st Class

Williams, Leslie D.            Technical Sergeant

Amores, Jason G.             Sergeant

Sinkler, Amy R.  Private 1st Class

Cruz, Dominique              Petty Officer

Lancaster, Joshua T.        Specialist

Whitehead, Joseph C.    Corporal

Salmon, Zachary S.          Private 1st Class

Mooldyk, Evan J.              Major

Creamer, Zainah C.          Sergeant

Aceves, Omar    Sergeant

King, Jarrid L.      Specialist

Moore, Benjamin G.       Private 1st Class

Near, Robert J.  Private 1st Class

Laningham, Ira B.             Private 1st Class

Hardin, Ethan C.                Specialist

Giese, Joseph R.               Lance Corporal

Romig, Christian J.           Specialist

Pharris, Robert W.           Sergeant 1st Class

Nettleton, Eric M.            Sergeant

Tate, Jacob A.    Corporal

Htaik, Maung P.                Lance Corporal

Beckerman, Michael J.   Sergeant

Nguyen, Tevan L.             Corporal

Misener, Garrett A.        Sergeant

Corzine, Kenneth A.       Lance Corporal

Crouse IV, William H.      Lance Corporal

Javier Jr., Conrado D.      Private 1st Class

Torbert Jr., Eric M.           Corporal

Maldonado, Jose L.         Lance Corporal

Osterman, Sean A.          Corporal

Cutsforth, Sean R.           Specialist

Schmalstieg, Justin E.     Staff Sergeant

Hernandez, Jose A.         Lance Corporal

Collins, Sean M.                Corporal

McLawhorn Jr., Willie A.                Corporal

Deans, Patrick D.              Specialist

Necochea Jr., Kenneth E.             Specialist

Simonetta, Derek T.        Specialist

Villacis, Jorge E. Specialist

Goncalo, Ethan L.             Private 1st Class

Green, Stacy A. Staff Sergeant

Mixon, Kelly J.   Specialist

Ayube II, James A.           Sergeant

Geary, Michael E.             Lance Corporal

Peto, Jason D.   Sergeant

Rusk, Colton W.                Private 1st Class

Wyatt, Derek A.                Corporal

Aleman, Nicholas J.         Sergeant

Reeves, Jason A.              Staff Sergeant

Ashlock, Vincent W.        Staff Sergeant

Scott, Lucas C.   Lance Corporal

Thode, James E.               Sergeant 1st Class

Abbate, Matthew            Sergeant

Wade, Chad S.   Corporal

Milley, Scott F.  1st Lieutenant

Jarvis, Barry E.   Sergeant 1st Class

Oakes, Curtis A.                Staff Sergeant

Ramsey, Matthew W.    Specialist

Gassen, Jacob A.              Private 1st Class

Staggs, Austin G.              Private 1st Class

McLain, Buddy W.            Private

Harris, Devon J. Private

Donnelly IV, William J.    1st Lieutenant

Buenagua, Ardenjoseph A.         Lance Corporal

Middleton, William K.     Specialist

Flannery, Sean M.           Staff Sergeant

Robinson, David S.           Specialist

Smith, Jason T.  Sergeant

Holder, Kyle M. Private 1st Class

Culbreth, Justin E.            Specialist

Locht, Gwendolyn A.      Lieutenant Colonel

Ortiz Rivera, Javier O.     Staff Sergeant

Pape, Kevin M. Staff Sergeant

Senft, David P.  Staff Sergeant

Ahmed, Shane H.             Specialist

Lillard, Nathan E.              Specialist

Nagorski, Scott T.             Specialist

Warriner, Christian M.   Private 1st Class

Snow, Jesse Adam          Specialist

Carroll, Jacob C.                Specialist

Carver, Jacob R.                Corporal

Rivadeneira, Juan L.        Staff Sergeant

Chihuahua, Shannon      Specialist

Fannin, Shawn D.             Corporal

Bubacz, Andrew S.          Senior Airman

Lutes, David C.  Specialist

Bolen, Edward H.             Sergeant

Stack, James B. Lance Corporal

Huse, Dakota R.                Lance Corporal

Kelly, Robert M.               2nd Lieutenant

Vargas, Anthony              Specialist

Hutchins, Andrew            Specialist

Cruttenden, Aaron B.     Sergeant

Kridlo, Dale J.     Specialist

Braggs, Randy R.               Lance Corporal

Reifert, Shane M.            Private 1st Class

Paranzino, Michael F.     Sergeant

Whipple, Blake D.            Specialist

Emrick, Jordan B.              Staff Sergeant

McCluskey, Jason J.        Sergeant

Pearson, Brandon W.     Lance Corporal

Broehm, Matthew J.      Lance Corporal

Young, James C.               Specialist

Harris, Todd M. Sergeant 1st Class

Zimmerman, James R.   1st Lieutenant

Meari, Andrew N.            Private 1st Class

Curtis, Jonathan M.         Specialist

Land, Brett W.   Specialist

Solorzanovaldovinos, Diego A.   Specialist

Maldonado, Pedro A.     Specialist

Dickmyer, Adam L.          Staff Sergeant

Honeycutt Jr., Terry E.   Lance Corporal

Kirspel Jr., Michael D.     Sergeant

Tanner, Phillip C.              Sergeant 1st Class

Sadell, Charles M.            Sergeant 1st Class

Dupont, Steven L.            Specialist

Moffitt, Thomas A.          Specialist

Pallares, Ronnie J.            Specialist

O’Malley, Aracely Gonzalez         Staff Sergeant

McAninch, Kenneth K.   Staff Sergeant

Jenkins, Gerald R.            Specialist

Jackson, Francisco R.      Lance Corporal

Cullins, Joshua J.               Staff Sergeant

Villarreal Jr., Jorge           Corporal

Tawney, Ian M. Sergeant

Boelk, James D.                Lance Corporal

Catherwood, Alec E.       Lance Corporal

Benitez, Carlos A.             Sergeant

Martinez Jr., Rafael         Specialist

Billingsley, Tramaine J.   Private 1st Class

Lopez, Joseph C.              Lance Corporal

Ceniceros, Irvin M.          Lance Corporal

Newman, Eric C.               Sergeant

Cain, Justin J.     Corporal

Vinnedge, Phillip D.         Lance Corporal

Rodewald, Joseph E.      Lance Corporal

Dew, Victor A.   Private 1st Class

Byrd, Jordan       Not yet reported

Johnson, Raymon L. A.  Lance Corporal

Powell, Matthew C.        Specialist

Zaehringer III, Frank R.  Sergeant

Weigle, Dave J. Staff Sergeant

Hess, David A     Private 1st Class

Sparks, John T.  Lance Corporal

Gonzalez, Edwin               Hospital Corpsman

Sockalosky, Stephen C. Corporal

Lynch, Scott A.  Lance Corporal

Johnson, Daniel J.            Senior Airman

Clark, Ryane G. Private 1st Class

Prentler, Joseph T.          Specialist

Campbell, Karl A.              Sergeant

Board, Cody A.  Private 1st Class

Pedro, Brian J.   Sergeant

Vogeler, Lance H.             Sergeant 1st Class

Matteoni, Anthony D.    Sergeant

Harley Jr., Willie J.            Staff Sergeant

Rabon Jr.,Luther W.        Specialist

Jackson, Timothy M.       Lance Corporal

Officer, Justin A.               Sergeant

Harrison, Calvin B.            Sergeant 1st Class

Forester, Mark Andrew                Senior Airman

Fabbri, Ralph J.  Lance Corporal

Morrison, Donald Scott Specialist

Simpson, Mark A.            Sergeant

Springer II, Clinton E.      Private 1st Class

Dawson, William Brandon            Private 1st Class

Petree, Jaysine P. S.       Private 1st Class

Rosa, Anthony J.              Lance Corporal

Buras, Michael J.              Senior Airman

McClellan, Jonah D.         Chief Warrant Officer

Baldwin, Robert F.           Major

Calhoun Jr., Marvin R.    Sergeant

Powell, Joshua D.             Staff Sergeant

Wagstaff, Matthew G.   Chief Warrant Officer

Miranda, Denis C.            Petty Officer 3rd Class (SEAL)

Smith, Adam O.                Petty Officer 2nd Class (SEAL)

McLendon, David B.        Senior Chief Petty Officer

Looney, Brendan J.         Lieutenant (SEAL)

Ose, Joshua S.   Private 1st Class

Vieyra, Barbara Private 1st Class

Yates, Eric            1st Lieutenant

Harton, Joshua A.            Specialist

Carron, Paul D.  Captain

Grider, Ronald A.             Sergeant 1st Class

Newman, Jaime C.          Staff Sergeant

Fleming, Scott J.               Lieutenant

Snow, Deangelo B.          Specialist

Johnson, Timothy L.        Specialist

Kramer, Aaron K.             Sergeant

Sanchez, Daniel R.           Senior Airman

Weaver, Todd W.             1st Lieutenant

Bishop, John C. Corporal

Charte, Philip G. E.           Corporal

McMahon, Jason T.         Captain

Balthaser, Jesse M.         Sergeant

Carver, Ross S.  Lance Corporal

Montoya, Diego M.         Private 1st Class

Twigg, Joshua T.               Lance Corporal

Rodgers, Christopher B.                Lance Corporal

Roberts, Cody A.              Lance Corporal

Bovia, Joseph A.               Sergeant

Adkinson III, Vinson B.   Staff Sergeant

Alcaraz, Raymond C.       Sergeant

George, Matthew Eric   Private 1st Class

Page, James A.  Private 1st Class

Goetz, Dale A.   Captain

Infante, Jesse    Staff Sergeant

Kessler, Kevin J.                Staff Sergeant

West, Matthew J.            Staff Sergeant

Clements, Chad D.           Private 1st Class

Noziska, Mark   Second Lieutenant

Grochowiak, Casey J.     Staff Sergeant

Holley, Floyd E. C.            Gunnery Sergeant

Wallace, Ellery R.              Captain

Raver, Bryn T.    Private 1st Class

Ide, James R.     Staff Sergeant

Castro, Andrew J.            Specialist

Durham, Patrick K.           Sergeant

Robinson, James C.         Specialist

Fedder, Daniel L.              Master Sergeant

Coleman, Chad D.            Private 1st Class

Novak, Adam J. Private

Swink, James Michael    Petty Officer 3rd Class

Shoecraft, Justin B.         Private 1st Class

Newton, Robert J.           Lance Corporal

Rodriguez, Ronald A.      Sergeant

Deluzio, Steven J.            Sergeant

Southworth, Tristan H.  Specialist

Meletiche, Pedro A. Millet           Specialist

Calo, Jason D.    Sergeant

Maldonado, Alexis V.     Private 1st Class

Schultz, Nathaniel J. A.  Lance Corporal

Childers, Cody S.              Lance Corporal

Wright, Christopher S.   Specialist

Lugo, Martin A. Sergeant

Thomas, Collin   Chief Petty Officer (SEAL)

Boyd, Christopher J.       Corporal

Oratowski, Kevin E.         Lance Corporal

Roberts, Edgar N.             Sergeant 1st Class

Farley, Derek J. Staff Sergeant

Chisholm, Benjamen G.                Private 1st Class

High, IV, Charles M.        Private

Bock, Michael A.               Staff Sergeant

Karch, Christopher N.     Sergeant

Saenz III, Jose L.               Sergeant

Greer, Kristopher D.       Corporal

Cuzzupe, Paul O.              Private 1st Class

Rappuhn, Bradley D.       Private

Nicol, Andrew C.              Sergeant

Andrade, John E.              Private 1st Class

Gammone III, Vincent E.               Private 1st Class

Cornelius, Kevin M.         Lance Corporal

Donahue, Max W.           Corporal

Van Aalst, Jared N.          Master Sergeant

Stout, Kyle B.     Sergeant

Stansbery, Michael L.     Specialist

Holbrook, Jason E.           Captain

Warren, Kyle R. Staff Sergeant

Martin, Shane R.              Lance Corporal

Howard, Abram L.            Lance Corporal

Vazquez, Frederik E.       Lance Corporal

Mora, Conrad A.               Staff Sergeant

Lim, Daniel          Sergeant

Bauer, Joseph A.              Specialist

Hand, Andrew   Specialist

Newlove, Jarod                Petty Officer 3rd Class

McNeley, Justin                Petty Officer 2nd Class

Oquin, James J. Private 1st Class

Weis, James M.                Major

Carazo, Mario D.               Lieutenant Colonel

Vargas, Julio       Corporal

Piercy, Brian F.  Staff Sergeant

Miller, Paul J.     Corporal

Wrightsman, Joe L.          Corporal

Eastman, Christopher L.                Gunnery Sergeant

Bennedsen, Robert N.   1st Lieutenant

Santiago, Anibal                Sergeant

Allen, Justin B.   Sergeant

Weikert, Matthew W.    Sergeant

Tilton, Jesse R.  Sergeant

Bartelt, Justus S.               Staff Sergeant

Santos, Dave M.               Corporal

Winters, Leston M.         Sergeant

Jarrell, John H.   Sergeant 1st Class

Stanley, Chase  Specialist

Reed, Jesse D.   Specialist

Johnson, Matthew J.      Specialist

Fisher, Zachary M.           Sergeant

King, Brandon M.             Private

Goeke, Christopher S.   1st Lieutenant

Stout, Christopher T.      Staff Sergeant

Tate, Sheldon L.                Staff Sergeant

Moon, Christopher J.     Specialist

Garvin, Nathaniel D.       Private 1st Class

Antonik, Christopher J.  Staff Sergeant

Mittler, Shaun M.            Sergeant

Negron, Carlos J.              Specialist

Ainsworth, Jesse W.       Staff Sergeant

Crow, Robert W.              Specialist

Edgerton, Donald R.        Sergeant

Roads, Tyler A.  Lance Corporal

Dimock II, Joseph W.      Specialist

Raney, Daniel G.               Lance Corporal

Simmons, Anthony W.   Private 1st Class

Arizmendez, Marc A.      Staff Sergeant

Pridham, Michael S.        Private 1st Class

Lee, Roger          Specialist

Fastuca, Louis R.               Specialist

Cabacoy, Christopher F.                Sergeant 1st Class

Wood, Edwin C.                Private 1st Class

Osborne, Jerod H.           Specialist

Cooper, Keenan A.          Specialist

Creighton, Andrew J.     Sergeant

Dennis, Jacob A.               Private 1st Class

McGarrah, Clayton D.     Specialist

Wisniewski, David A.      Captain

Jefferson, David               Private 1st Class

Grady, Ryan J.   Private 1st Class

Harris Jr., Larry D.             Corporal

Hennigan, Matthew R.  Specialist

Rogers, John M.               Sergeant

Chapleau, Kristopher D.                Not yet reported

Shaw, Eric B.       Staff Sergeant

Thomas, David W.            Specialist

Richards, William T.         Lance Corporal

Caskey, Joseph D.            Sergeant

Holmes, David A.              Specialist

Plunk, Jared C.  Specialist

Thompson, Blair D.          Specialist

DeBoer, Daane Adam    Corporal

Repkie, Robert K. L.        Private 1st Class

Loredo, Edwardo             Staff Sergeant

Madden, Russell E.          Private 1st Class

Justesen, Anthony T.     Private 1st Class

Dumaw, Joshua R.           Corporal

Turner, Eddie     1st Sergeant

Patino IV, Claudio            Corporal

Cueto, Kevin A. Corporal

Looney, Andrew R.         Specialist

Miller, David T.  Private 1st Class

Andrews, Scott A.            Specialist

Serwinowski, Timothy G.              Lance Corporal

Silk, Brandon M.               Staff Sergeant

Hunter, James P.              Staff Sergeant

Park, Benjamin J.             Private 1st Class

Ortega, William Seaman

Cox, Nathan W.                Specialist

Bailey, Michael C.             Corporal

Johnson, Joseph D.         Specialist

Hotchkin, Gunnar R.       Private 1st Class

Standfest, Jeffrey R.       Corporal

Osborn, Benjamin D.      Specialist

Anderson, Brian M.         Specialist

Rodriguez, Mario             Sergeant

Adams, Christian M.       Specialist

Hoover, Bryan A.              Staff Sergeant

Fike, Robert J.   Sergeant 1st Class

Brummund, Gavin R.      Lance Corporal

Plank, Michael G.             Lance Corporal

Flores, Michael P.            Staff Sergeant

Gentz, Joel C.    1st Lieutenant

Smith, David C.  Staff Sergeant

White, Benjamin D.         Senior Airman

Klusacek, Erick J.               Sergeant

Walters, Zachary J.          Sergeant

Shanfield, Derek L.          Sergeant

Catlett, Matthew R.        Specialist

Jirtle, Charles S.                Specialist

Barton, Robert N.            1st Sergeant

Lukeala, Joshua A.           Sergeant

Redding, Blaine E.            Specialist

Rankel, John K. Sergeant

Neenan, Brendan P.       Specialist

Bury, Brandon C.              Sergeant

Hernandez, Derek           Lance Corporal

Marler, Donald M.           Corporal

McGahan, Michael E.     2nd Lieutenant

Theinert, Joseph J.          1st Lieutenant

Peney, Jonathan K.         Specialist

Dilisio, Anthony A.           Lance Corporal

Suter, Jake W.   Private 1st Class

Leicht, Jacob C. Corporal

Rivera, Edwin     Sergeant

Barton, Christopher R.   Private 1st Class

Fingar, Jason D. Private 1st Class

Barnard, Shane S.            Staff Sergeant

Clark, Philip P.    Lance Corporal

Xavier Jr.,Patrick               Lance Corporal

Tomlinson, Joshua A.     Specialist

Tieman, Richard J.            Staff Sergeant

Belkofer, Thomas P.       Lieutenant Colonel

Bartz, Paul R.      Lieutenant Colonel

McHugh, John M.            Colonel

Paradarodriguez, Nicholas D.      Corporal

Anderson, Billy G.            Private 1st Class

Perkins, Adam L.              Staff Sergeant

Wood, Zarian     Petty Officer

Kisseloff, Denis D.            Specialist

Desforges, Joshua D.      Sergeant

Lamar II, Donald J.           Sergeant

Johnson, Jeffery W.        Corporal

May, Jr., Kenneth B.       Sergeant

Shea, Kurt S.      Corporal

Brown, Jeremy L.             Specialist

Comfort, Kyle A.               Captain

Davis, Joshua M.              Lance Corporal

Slack, Wade A.  Specialist

Penny, Richard R.             Lance Corporal

Rangel, Christopher        Lance Corporal

Barrett, Brandon A.         1st Lieutenant

Benson, Austin H. Gates               Airman 1st Class

Coleman, Mark W.          Master Sergeant

Finniginam, Eric M.          Specialist

Corma, Salvatore S.         1st Lieutenant

Rivers Jr., Thomas E.       Lance Corporal

Kennedy, Nathan P.       Sergeant

Wichmann, Grant A.       Sergeant

Kubik, Ronald A.               Sergeant

Santora, Jason A.             Sergeant

Laborde, John K.              Sergeant Major

Barrett, Robert J.             Sergeant

Sigley, Randolph A.         Sergeant

Ingram Jr, Michael K.      Sergeant

Caron, Joseph T.               Specialist

Durkin, Sean M.                Sergeant

Jankiewicz, Michael D.   Corporal

Lackey, James B.              Senior Master Sergeant

Voas, Randell D.               Major

Hall, Jonathon D.              Private 1st Class

Borio, Roberto E. Diaz    Sergeant

Swenson, Curtis M.         Lance Corporal

World, Frank J.A.              Sergeant

Griffin, Tyler O. Lance Corporal

Zilberman, Miroslav        Lieutenant

Brunkhorst, Scott W.      Staff Sergeant

Miller, James L. Private 1st Class

Heck, Randy M.                Lance Corporal

Ross, Jacob A.    Lance Corporal

Centanni, Rick. J.              Lance Corporal

Cottle, Robert. J.              Sergeant Major

Wilson, Justin J.                Lance Corporal

Santos-Silva, Carlos M.  Sergeant 1st Class

Brown, Adam Lee            Chief Petty Officer

Clarkson, Joel D.               Sergeant

Gilbert II, Robert L.          Gunnery Sergeant

Whetten, Glen J.              Sergeant 1st Class

Porto, Jonathan D.          Corporal

Gamble, Garrett W.        Lance Corporal

Kropat, Jason M.              Private 1st Class

Richardson, Jonathan J. Sergeant

Cook, Nicholas S.              Private

Dikcis, Alan N.    Specialist

Paci, Anthony A.               Specialist

Olsen, Nigel K.   Lance Corporal

Owens, Vincent L.C.       Sergent

Aragon, Carlos A.             Lance Corporal

Gelig, Ian T.D.    Specialist

Huston, Matthew D.       Specialist

Crumpler, Josiah D.         Specialist

Ricketts, William S.          Starszy Szeregowy (Private 1st Class)

Gorra, Marcos   Sergeant

Hanson, Matthias N.       Lance Corporal

Ward, Eric L.       Lance Corporal

Peak, Adam D.  Lance Corporal

Salvacion, JR Robiniol     Private 1st Class

Eckard, Christopher W.  Staff Sergeant

Cardenaz, Michael David P.         Staff Sergeant

Stultz, Gregory S.             Corporal

Birchfield, Joshua H.       Lance Corporal

Dunn, Kielin T.   Lance Corporal

McQueary, Jeremy R.    Sergeant

Coutu, Kyle J.     Private 1st Class

Johnson, Larry M.            Not yet reported

Yazzie, Alejandro J.         Lance Corporal

Currier, Eric D.   Private 1st Class

Pier, Noah M.    Lance Corporal

Estopinal, Jason H.           Private 1st Class

Turbett, Jacob H.              Corporal

Reiners, John A.               Staff Sergeant

Wittman, Jeremiah T.     Sergeant

Pagan, Bobby J.                Specialist

Ray, Adam J.      Sergeant

Williams, Charles A.         Private 1st Class

Foxx, Dillon B.    Sergeant

Hartman, David J.             Sergeant 1st Class

Sluss-Tiller, Matthew S. Sergeant 1st Class

Stets, Mark A.   Staff Sergeant

Lovejoy, Zachary G.        Private 1st Class

Whitten, Daniel                Captain

Freeman Jr., Michael L. Lance Corporal

Thompson, David J.         Captain

Decoteau, Marc Paul      Specialist

Christian, Rusty H.           Staff Sergeant

Smith, David J.   Sergeant

Gill, Carlos E.      Sergent

Smith, Zachary D.             Lance Corporal

Angus, Daniel M.              Sergeant

Poole, Timothy J.             Lance Corporal

Kane, Jeremy M.              Lance Corporal

Qi, Xin   Petty Officer 2nd Class

Montgomery, Thaddeus S.          Staff Sergeant

Pena, Paul           Captain

Ginett, Adam K.                Technical Sergeant

Shannon, Michael P.       Sergeant 1st Class

Donevski, Robert             Specialist

Hrbek, Christopher R.    Sergeant

Wright, Kyle J.   Specialist

Beachnaw, Lucas T.         Sergeant

Merriweather, Daniel D.               Staff Sergeant

Whitsitt, Geoffrey A.      Private 1st Class

Ingham, Matthew N.      Staff Sergeant

Lowe, Jamie R.  Caporal

Uzenski, Nicholas K.        Corporal

Meinert, Jacob A.            Lance Corporal

Juarez, Mark D. Lance Corporal

Hickman, Jason O. B.      Sergeant 1st Class

Smith, Bradley R.              Senior Airman

Dion, John P.      Private

Lengstorf, Joshua A.       Sergeant

Bowman, Brian R.            Specialist

Phillips, Anton R.              Staff Sergeant

LaBonte, Darren               CIA Operations Officer

Hanson, Elizabeth C.       CIA Operations Officer

Matthews, Jennifer Lynne           CIA Operations Officer

Roberson, Scott Michael               CIA security officer

Brown Jr., Harold             Not yet reported

Spino, Ronald J.                Staff Sergeant

Johnston, Jason M.         Specialist

Gutierrez, David H.          Staff Sergeant

Roebuck, Omar G.           Lance Corporal

Kropov, Serge   Private 1st Class

Ware, Albert D. Sergeant

Campbell Jr., Anthony C.              Technical Sergeant

Latorre, Xhacob                Corporal

Hansen, Dennis J.            Staff Sergeant

Rao, Elijah J.       Sergeant

Nichols Jr., Kenneth R.   Sergeant

Taylor, Jonathan A.         Lance Corporal

Mudge, David M.             Petty Officer 3rd Class

McLeod, Jason A.             Specialist

Pucino, Matthew A.        Staff Sergeant

Hand, Nicholas J.              Lance Corporal

Tynes, Marcus A.             Private 1st Class

Nolen, James M.              Sergeant

Cleaver, John J. Staff Sergeant

Frazier, Daniel A.              Sergeant

Lewis, Joseph M.             Specialist

Hefner, Shawn P.             Lance Corporal

Coffland, Christopher J.                Specialist

Swanson, Justin J.            Lance Corporal

Cartwright, Charles I.      Sergeant

Aamot, Aaron S.               Specialist

Gooch Jr., Gary L.             Specialist

Islip, Brandon T.                Sergeant

Sherman, Benjamin        Sergeant

Berisford, Julian L.           Specialist

Ruiz, Cesar B.     Sergeant

Walker, Frank R.               Civilian

Bates, Jr. Brian R.             Private 1st Class

Charlton, Robert K.         Specialist

Gonzalez, Luis M.             Staff Sergeant

De La Rosa, Fernando    Sergeant

Griffin, Dale R.   Sergeant

Jackson, Issac B.               Sergeant

Williamson, Patrick O.    Sergeant

Stanker, Jared D.              Specialist

Walz, Christopher I.        Private 1st Class

Stanley, Cody R.               Lance Corporal

Montgomery, Michael P.              Chief Warrant Officer

Lyons, Niall         Chief Warrant Officer

McNabb, Shawn H.         Staff Sergeant

Chavez, Josue E. Hernandez       Sergeant

Mueller, Nikolas A.          Sergeant

Metzger, David E.            Sergeant 1st Class

Bishop, Keith R.                Staff Sergeant

Mitchell, David S.             Captain

Fleury, Gregory M.W.    Corporal

Jones, Eric A.      Captain

Van De Giesen, Kyle R.  Captain

Steffey, Brandon K.        Specialist

Wolf, Eduviges G.            Sergeant

Michel, Devin J.                Private 1st Class

Han, Kimble A.  Private 1st Class

Lembke, Eric N. Specialist

Coumas, Kyle A.               Specialist

Baker, David Raymond  Lance Corporal

Dahl Jr., Michael A.          Specialist

Rudzinski, Christopher M.            Sergeant

Green, Anthony G.         Specialist

Staats, Chris N.  Staff Sergeant

Stivison, Jr., Glen H.        Staff Sergeant

Flores, Jr. Jesus O.           Specialist

Lawson, Daniel C.             Specialist

Styer, Brandon M.           Private 1st Class

Ochoa Jr., Alfonso           Lance Corporal

Cauley, George W.          Specialist

Taylor, Aaron J. Staff Sergeant

Westbrook, Kenneth W.               Sergeant 1st Class

Hill, Kevin O.       Specialist

Hardt, Joshua M.              Sergeant

Gallegos, Justin T.            Sergeant

Mace, Stephen L.             Specialist

Martin, Vernon W.          Staff Sergeant

Griffin, Christopher T.    Specialist

Scusa, Michael P.             Not yet reported

Kirk, Joshua J.    Sergeant

Thomson. Kevin C.          Private 1st Class

Owens, Brandon A.         Private 1st Class

Smith, Aaron M.               Sergeant

Rabjohn, Thomas D.       Sergeant

Sklaver, Benjamin A.      Captain

Newton Jr., Alan H.         Private 1st Class

Adams, Ryan C. Sergeant

Sanchez, Roberto D.       Sergeant

Hercules Jr., Russell S.    Specialist

French IV, Alex Staff Sergeant

Shaw, Christopher D.     Sergeant 1st Class

Martin III, Jack M.            Staff Sergeant

Chrobot, Jordan L.           Lance Corporal

Graham, Kevin J.              Specialist

Malone, John J.                Lance Corporal

Reynolds, Titus R.            Sergeant

Smith, Edward Bernard Sergeant

White, Joseph V.              Specialist

Meredith, William L.       Private 1st Class

Kowall, Corey J.                Specialist

Winkleman, Damon G.  Specialist

Davis, David A.  Sergeant

Monroe, Jeremiah J.      Private 1st Class

Gordon II, Robert D.       Sergeant

Bohle, Bradley S.              Sergeant 1st Class

McCloskey, Shawn P.     Sergeant 1st Class

Mills, Joshua M.                Staff Sergeant

Void, Demetrius L.           Specialist

Wright II, David T.            1st Lieutenant

McConnell, Andrew H.  Sergeant

Hornbarger, James R      Technical Sergeant

Berky, Bryan D. Staff Sergeant

Juden, Tyler A.  Sergeant

Cox, Daniel L.     Specialist

Allen, Nekl B.     Staff Sergeant

Martinek, Matthew M. Private 1st Class

Fowlkes, Christopher S.                Lance Corporal

Parten, Tyler E. 1st Lieutenant

Layton, James R.              Petty Officer 3rd Class

Johnson Jr., Edwin Wayne           Gunnery Sergeant

Johnson, Michael E.        1st Lieutenant

Kenefick, Aaron M.         Staff Sergeant

Haney, Randy M.             Sergeant

Murphrey, Michael C.    Staff Sergeant

Loney, Youvert Sergeant

Meadows, Joshua S.       Captain

Andrews, Darryn D.        2nd Lieutenant

Baltazar Jr., Christopher S.           Lance Corporal

Castiglione, Benjamin P.               Petty Officer 3rd Class

Welch, Jonathan D.         Specialist

Brochu, Jordan M.           Private 1st Class

Hall, David R.      Lance Corporal

Walshe, Tyler R.                Specialist

Hario, Eric W       Private 1st Class

Dahlke, Jason Sean         Staff Sergeant

Wheeler III, Abraham Sherrod   Specialist

Wildes, Matthew Everett             Private 1st Class

Hogan, Donald James     Lance Corporal

Curtiss, Kurt Robert        Staff Sergeant

Hallett III, John Louis      Captain

Jenkins, Cory J. Captain

Williams, Dennis Michael              Specialist

Sawyer, Ronald Wayne Sergeant 1st Class

Morin, Darby Todd          Corporal

Lobosco, Andrew Thomas            Staff Sergeant

Ingram, Matthew Lee    Sergeant

Pellerin, Justin Reid         Specialist

Wolverton, Brian Michael             Not Yet Reported

Dumont Jr., Paul Edmond             Specialist

Benjamin, Adam Frank  Gunnery Sergeant

Yanney, Jonathan Christopher   Private 1st Class

Walker, Morris Lewis      Not Yet Reported

Tom, Troy Orion               Specialist

Crisostomo, Jose San Nicolas      1st Sergeant

Bowen, Clayton Patrick Private 1st Class

Damas, Leopold Fred     Lance Corporal

Woods Jr., William Brian                Sergeant 1st Class

Roush, Nicholas Ryan     Corporal

Bernard, Joshua Matthew           Lance Corporal

Cahir, William John          Sergeant

Tinsley, John      Captain

Ferrell, Bruce Earnest     Lance Corporal

Schimmel, Patrick Wayne             Lance Corporal

Swanson, Matthew Kalen Samue             Specialist

Olvera, Javier     Lance Corporal

Smith, Tara Jean               Staff Sergeant

Burrow, Dennis James   Lance Corporal

Freeman, Matthew Charles Hays              Captain

Evans Jr., Jerry Randall   Sergeant

Hoskins, Jay Michael       Sergeant

Guzman, Rivera Christian Armando         Corporal

Argentine, James David                Lance Corporal

Babine, Travis Thornton                Lance Corporal

Garcia, Anthony Christian             Petty Officer 3rd Class

Summers III, Severin West          Sergeant 1st Class

Luce Jr., Ronald George                Captain

Granado III, Alejandro   Sergeant 1st Class

Walls, Jonathan Michael               Corporal

Fitzgibbon, Patrick Scott                Private

Jones, Richard Kelvin      Private

Miller, Alexander Joel    Specialist

Posey, Gregory Alan       Lance Corporal

Stroud, Jonathan Fulton               Lance Corporal

Vose III, Douglas Melville             Chief Warrant Officer

Smith, Gerrick David       Sergeant

Vincent, Donald Wayne                Private 1st Class

Coleman, Justin Dean    Specialist

Charpentier, Andrew Scott          Aviation Electronics Technician Airman

Lane, Ryan H.     Sergeant

Xiarhos, Nicholas George             Corporal

Lasher, Jeremy Scott      Lance Corporal

Neff Jr, Randy L.J.            Specialist

Rimer, Joshua James      Sergeant

Morales, Raymundo Porras         Sergeant

Pratt, Dennis Joseph      Private 1st Class

Roughton, Andrew Jay  Specialist

Owens Jr., Gregory         Sergeant

Lightfoot, Anthony Marquis        Specialist

Kopp, Benjamin Stephen             Corporal

Gramith, Thomas Joseph              Captain

Mcdowell, Mark Russell                Captain

Fabrizi, Jason John           Sergeant 1st Class

Spicer, David Shane        Staff Sergeant

Heede Jr, Michael Wayne            Sergeant

Lindstrom, Eric James     Staff Sergeant

Hatfield, Jerome David  Master Sergeant

Barbozaflores, Pedro Antonio    Lance Corporal

Lembke, Matthew Ryan               Corporal

Farris, Joshua Ray            Specialist

Missman, Gregory James             Specialist

Roy, Michael C. Sergeant

Hager, Roger Gary Michael          Lance Corporal

Tate, Darren Ethan          Aviation Ordnanceman Airman

Hayes, John Eric                Sergeant

Talbert, Christopher M. Specialist

Garner,Mark A.                Captain

Chavers, Brock H.             Sergeant

Hosford, Chester W.       Specialist

Williams, Derwin I.           2nd Lieutenant

Johnson, Issac L.               Specialist

Randolph, Tony Michael               Petty Officer Second Class

Gideon, Nicolas H. J.       Private 1st Class

Fairbairn, Aaron E.           Private 1st Class

Casillas, Justin A.              Private 1st Class

Sharp, Charles S.              Lance Corporal

Lynch, Terry J.   Sergeant

Drees, Steven T.               Private

Cross, Peter K.  Private 1st Class

Bradshaw, Brian N.          1st Lieutenant

Munguia Rivas, Rodrigo A.           Specialist

Jones, Ricky D.  Sergeant

Blair, John D.      1st Sergeant

Garber, Jeffrey J.             Command Master Chief Petty Officer

Smith, Paul G.    Sergeant

Melton, Joshua Staff Sergeant

Dupont, Kevin A.              Sergeant 1st Class

O’Neill, Jonathan C.        Specialist

Richardson Jr., Ricky L.   Chief Warrant Officer

Silva, Eduardo S.               Specialist

Whittle, Joshua R.            Lance Corporal

Jenrette, Kevin M.          Major

Barnes, Rocco M.             Major

Jordan, Jeffrey W.           Specialist

Beale, John C.    Staff Sergeant

Griemel, Jarrett P.           Specialist

Hernandez I, Roberto A.               Specialist

Hall, Jeffrey A.   Staff Sergeant

Ogden, Matthew D.        Private 1st Class

Wilson, Matthew W.      Private 1st Class

Obakrairur, Jasper K.      Sergeant

Reza, Matthew G.           Lance Corporal

Rowe, Blue C.    1st Sergeant

Goodman, Ashton Lynn Marie   Senior Airman

Stratton, Mark E.              Lieutenant Colonel

Cole, Brent S.     Chief Warrant Officer 3

Schulte, Roslyn Littmann              1st Lieutenant

Lee, III, Carlie M.              Sergeant

De la Pena-Hernandez, Esau I.   Staff Sergeant

Saczek, Lukasz D.             Specialist

King, Ryan C.      Specialist

Pirtle, James      Sergeant

Vile, William D.  Staff Sergeant

Dewater, Richard A.        Private 1st Class

Aguila, Francisco X.          Corporal

Ramsey, Jacob I.               Airman 1st Class

Oleski, Blaise A.                Lance Corporal

Kuligowski, Adam M.      Specialist

Myers, Phillip A.               Staff Sergeant

Choe, Florence B.            Lieutenant

Toner IV, Francis L.          Lieutenant (junior grade)

Hardt, Adam J.  Private 1st Class

Ouellette, Michael W.    Corporal

Williams, Anthony L.       Corporal

Geary, Daniel J. Lance Corporal

Cain III, Norman L.           Specialist

Abeyta, Christopher P.  Sergeant

Weinger, Robert M.        Specialist

Bowles, Timothy L.          Staff Sergeant

Taylor, Archie A.               Staff Sergeant

Devoe, II, Patrick A.        Private 1st Class

Robinson, Simone A.      Specialist

Thompson, Daniel James              Sergeant

Stream, Scott B.                Sergeant

Patch, Schuyler B.            Sergeant

Bunting, Brian M.             Captain

Davis, Timothy P.             Staff Sergeant

Bessa, Jeremy E.              Staff Sergeant

Hurt, David L.     Master Sergeant

Munden, Raymond J.     Sergeant 1st Class

Hansen, Daniel L.             Sergeant

Small, Marc J.     Staff Sergeant

Watson, Jason R.              Private 1st Class

Courcy, Peter J.                Specialist

Burkholder, Jason E.       Staff Sergeant

Southworth, Jared W.    1st Lieutenant

Preach, Kevin T.                Lance Corporal

Suggs, Milton E.                Chief Warrant Officer 4

Johnson, Trevor J.           Sergeant

Wallace III, David W.       Sergeant

Brennan, Julian T.            Lance Corporal

Dawson, Ezra     Specialist

Robinson, Carlo M.          Staff Sergeant

Townsend, Joshua R.     Staff Sergeant

Bennett, Daniel R.           Lance Corporal

Mescall, Brian M.             Major

Hernandez, Joseph M.  Specialist

Parsons, Jason R.             Corporal

Essary, Keith Eric              Specialist

Rath, Joshua L.  Sergeant

Cassada, Jessie A.            Lance Corporal

Francesconi, Alberto      Lance Corporal

Gaffney Jr., Charles P.   Corporal

Meadows III, Colman J. Private

Yllescas, Robert J.            Captain

Stiles, Jonnie L. Specialist

Wallace, Daniel W.           Sergeant

Casey, Nicholas A.           Sergeant

Grieco, Kevin D.                Sergeant

Yurista, Trevor J.               1st Lieutenant

Robles, Adrian   Corporal

Sim, San               Lance Corporal

Taylor, Deon L.  Specialist

Lindenau, Robert D.        Captain

Borjas, Federico G.          Sergeant

Penich, John M.                Sergeant

Bertrand, Cory J.              Specialist

Fortunato, Stephen R.   Specialist

Medley, Preston R.         Sergeant

Dimond, Scott G.              Private 1st Class

Karella, Jason A.               Corporal

von Zerneck, Jason E.     Specialist

Cliff Jr., Richard G.           Captain

Vasquez, Gary J.               Sergeant 1st Class

Nicholas, Jamie S.            Sergeant 1st Class

Hasenflu, William E.        Sergeant

Cox, Nathan M.                Staff Sergeant

O'Bryant, Matthew J.     Cryptologic Technician Third Class Petty Officer

Rodriguez, Rodolfo I.      Major

Desolenni, Bruno G.       Captain

Gonzales, Joseph F.        Private

Bell Jr., Jerome C.            Sergeant

Farley, Brandon W.         Staff Sergeant

Wiley, James L. Lieutenant Colonel

Harris, Joshua W.             Sergeant

Hays, Bruce E.    Captain

Vazquez, Jason A.            Staff Sergeant

Naqvi, Mohsin A.             1st Lieutenant

Freiwald, Jason Richard Chief Petty Officer

Marcum, John Wayne    Senior Chief Petty Officer

Slebodnik, Michael          Chief Warrant Officer

Murdock, Michael W.     Private

Strickland, Eichmann A. Hospital Corpsman 3rd Class

Melton III, Jesse               Captain

Madrazo, Nicholas A.     1st Lieutenant

Knight, Marques I.           Specialist

Dinterman, Michael R.   Private

Winston Jr., Vincent C.  Private

Rodriguez, Gregory A.   Sergeant 1st Class

Harris, Joshua    Petty Officer 1st Class

Ngo, Tan Q.        Private

Studer, Brian E. Staff Sergeant

Todd Jr., David J.              Sergeant 1st Class

Paquet, David L.               Staff Sergeant

Luscher, Jonathan L.       Private 1st Class

Rodgers, Kristopher D.  Staff Sergeant

Conlon Jr., Paul E.            Private 1st Class

Carwile, Donald C.           1st Lieutenant

Toves, Jacob J.  Lance Corporal

Mihalo, Anthony G.        Corporal

Lopez-Castaneda, Juan Lance Corporal

Mattox, John A.                Private

Carbullido, Anthony M. Petty Officer 2nd Class

Lawton, Garrett T.           Captain

James, Errol M. Sergeant

Gonzalez, Jr., Jaime        Sergeant

Baumann, Ryan P.           Sergeant

Garcia, Jair De Jesus        Private

Mulvihill, William J.          Specialist

Girdano, Michael R.        2nd Lieutenant

Badie, David John            Private 1st Class

Brown, Seteria L. Harris Specialist

Wilson, Ivan I.    Private 1st Class

Dewhirst, Nick A.             1st Lieutenant

Mann, Jason D. 1st Lieutenant

Rhoads, Willington M.    Private 1st Class

Garcia, Israel      Sergeant

Young, Mitchell W.          Master Sergeant

Zwilling, Gunnar W.         Corporal

Abad, Sergio S.  Private 1st Class

Hovater, Jason D.             Corporal

Ayers, Jonathan R.          Corporal

Phillips, Matthew B.        Corporal

Rainey, Pruitt A.               Corporal

Brostrom, Jonathan P.   1st Lieutenant

Bogar, Jason M.                Corporal

Mora, Samson A.             Specialist

Guerrero, Brian S. Leon Specialist

Bull, Douglas J.  Sergeant

Farkas, Daniel    1st Lieutenant

Turner, Estell L. Specialist

Rada Morales, Jeffrey M.             Sergeant 1st Class

Simmons, Shawn E.         Master Sergeant

Treber, James M.             Sergenat

Hunsberger, Travis K.     Staff Sergeant

McKay, Joseph A.            Sergeant 1st Class

Palmateer, Mark C.         Specialist

Heredia, Edgar A.             Staff Sergeant

Hilton, Matthew L.          Sergeant 1st Class

Strickland, Christopher D.             Staff Sergeant

Connolly, Ryan J.              Specialist

Ramirez, Nelson D. Rodriguez    Sergeant

Seabrooks, Andrew        Sergeant

Walton, James J.              Lieutenant Colonel

Mangano, Anthony L.    Specialist

Mendoza, Matthew E.   Sergeant

Burnett, Dustin Kelby     Hospitalman

Whitacre, Andrew Francis            Lance Corporal

Terhune, Eric Daniel        Captain

Toles III, Ross L.                Petty Officer 1st Class

Retmier, Marc A.              Hospitalman

Pietrek, Dawid  Private 1st Class

Crass, Layton Bradly        Lance Corporal

Patton, Michael Robert Private 1st Class

Washington, Michael Toussiant-Hyle      Sergeant

McNair Jr., Andre D.       Private 1st Class

Carter, James    Chief Warrant Officer

Hagerty, Scott A.              Major

Holland, Derek D.             Private 1st Class

Shields, Andrew J.           Private

Finley, James M.              Specialist

Nunez, David     Sergeant 1st Class

Trimble, Chad M.             Private 1st Class

Buxbaum, Justin L.          Specialist

Gathercole, Christopher               Specialist

Leimbach, David L.           Specialist

Deprimo, Jeffrey F.         1st Lieutenant

Moore, Joseph A.            Lieutenant Colonel

Ammon, Jeffrey A.          Lieutenant

Cooper, William Justin L.               Corporal

Weaver, Davy N.              Master Sergeant

Brown, Matthew W.       Private

Deysie, Ara T.    Private 1st Class

Palomarez, Isaac              Sergeant

Roberts, Kevin C.             Staff Sergeant

Gullett, Jeremy R.            Specialist

Yelner, Jonathan A. V.   Senior Airman

McDowell, David L.          Sergeant 1st Class

Wilks, Kyle W.    Corporal

Mercardante, Luke J.     1st Sergeant

Robertson, Nicholas A.  Sergeant

Canham, Dustin L.            Lance Corporal

Jefferson, Jr., William H.               Technical Sergeant

Neil, William R.  Staff Sergeant

Robinson, Antione V.     Private 1st Class

Bowen, Collin J.                Staff Sergeant

Guzman, Gabriel              Sergeant

Koch, Steven R.                Specialist

Rapp, Robert T. Sergeant

Tabb, Donald T. Staff Sergeant

Kahler, Matthew Ryan   Sergeant 1st Class

Miller, Robert J.                Staff Sergeant

Berrettini, Richard J.       Lieutenant Colonel

Drakulich, David J.            Sergeant

Green, Michael L.            Major

Healy, James K. Sergeant

Hill, Shawn F.     Sergeant

Gorham, Brian   Specialist

Eischen, Nicholas D.        Senior Airman

Gabel, Michael J.              Staff Sergeant

Blaney, Joshua C.             Corporal

Elam, Gregory L.               Staff Sergeant

O'Leary, Tanner J.            Corporal

Liles, Stuart F.    2nd Lieutenant

Boris, David A.   Captain

Hike, Adrian E.   Sergeant

Kutschbach, Patrick F.    Staff Sergeant

Bocks, Phillip Allen           Sergeant

Mersman, Jeffery S.       Sergeant

Ferrara, Matthew C.       1st Lieutenant

Langevin, Sean K. A.       Specialist

Roque, Lester G.              Specialist

Lancour, Joseph M.         Private 1st Class

Walls, Johnny C.               Sergeant 1st Class

Bullard, James D.              Staff Sergeant

Calero, Jeffrey R.             Major

Bruner, Thomas L.           Master Sergeant

Curreri, Joseph F.             Staff Sergeant

Mendoza, Hugo V.          Specialist

Brennan, Joshua C.         Sergeant

Philpot, Edward O.          Sergeant

Rougle, Larry I.  Staff Sergeant

Quinn, Adam D.                Corporal

Cannon, Mark R.              Petty Officer 3rd Class

Tellier, Zachary D.            Sergeant

Taylor, Mathew D.           Private 1st Class

Pfeifer, Christopher F.   Private 1st Class

Milam, Charles Luke       Petty Officer 2nd Class

Blaskowski, Matthew D.               Sergeant 1st Class

Woods, Travis M.             Corporal

Miller, Mykel F. Private 1st Class

Magnani, Patrick D.         Master Sergeant

Argonish, Jan M.              Sergeant

Ball, Scott R.       Master Sergeant

Ofeciar, Henry S.              Major

Clark, Cory L.      Sergeant

Durkin, Ciara M.                Not reported yet

Wilson, Thomas R.           Private 1st Class

Howard, Bryce D.             Sergeant

Herrera, Rocky H.             Sergeant 1st Class

Carnes, Nicholas R.          Staff Sergeant

Miller, Daniel E. Sergeant 1st Class

Carney, Scott M.              Sergeant 1st Class

Libby, George V.              Specialist

Kitowski III, Charles B.    Sergeant

Clowers Jr., Jesse G.       Staff Sergeant

Kettle, Jeffrey D.              Sergeant 1st Class

Austin, Alan J.    Private

Goode, Jordan E.             Private 1st Class

Harris, Taurean T.             Sergeant

Hall, Benjamin J.               1st Lieutenant

Bostick Jr., Thomas G.    Major

Fritsche, William R.          Staff Sergeant

Endsley, Zachary R.         Private 1st Class

Curry Jr., Michael S.        1st Sergeant

Johnson, Travon T.          Sergeant

Davis, Adam J.   Private 1st Class

Rogers, Jessy S.                Private 1st Class

Restrepo, Juan S.             Private 1st Class

Gillespie, Randy J.            Master Sergeant

Mitchell, Sean K.              Sergeant 1st Class

McGee, Thomas P.          Sergeant

Honaker, Christopher S.                Specialist

Miracle, Joseph A.           Private 1st Class

Lewis, Darrell C.                Captain

Perrott, Dustin J.              Sergeant

Henderson, Christopher Dale     Sergeant 1st Class

Henning, John   Sergeant 1st Class

Steele, Joshua E.              Captain

Lewsader, Jr., Roy P.      Staff Sergeant

Lilley, Arthur L.  Master Sergeant

Wyckoff Jr., Charles E.   Sergeant

Vimoto, Timothy R.         Private 1st Class

Lowell, Jacob Michael    Private 1st Class

Robinson, Michael A.     Lieutenant Colonel

Browning, Charles R.      Sergeant

Rodgers, Joshua R.          Chief Warrant Officer

Allgaier, Christopher M.                Chief Warrant Officer

Blamires, Jesse Sergeant

Hadaway, Brandon E.     Sergeant

Bagwell, Charlie L.            Staff Sergeant

Whitaker, Joshua R.        Staff Sergeant

Bauguess Jr., Larry J.       Major

Padgett, Timothy P.        Sergeant

Sabalu Jr., Wilberto         Master Sergeant

Harrison Jr., James W.    Colonel

Harris, Joseph G.              Private 1st Class

Greene, Jeremy R.          Corporal

Mehringer, Daniel F.       Specialist

Thomas, Michael D.        Staff Sergeant

Van Aalten, Alex              Sergeant

Stephens, David A.          Sergeant

Combs, Casey D.              Staff Sergeant

Hernandez, Edelman L. Sergeant

Masterson, Conor G.      Private 1st Class

Wilson, Christopher M. Specialist

Gutierrez, Agustin           Specialist

McDonald, Edmund W. Sergeant

Fejeran, Gregory D.        Sergeant

Fernandez, Christopher J. C.       Sergeant

Zizumbo, Daniel                Private 1st Class

Johns, Jason D. Private 1st Class

Hughie, Buddy J.              Sergeant

McCants Jr., Hershel D. Chief Warrant Officer

Vaughn, Travis R.             Specialist

Thomas, Kristofer D. S.  Private 1st Class

Duffman, Scott E.             Tech. Sergeant

Garbs, Ryan C.   Private 1st Class

Wilkinson, Adam A.         Sergeant

Gordon, Brandon D.       Specialist

Quinlan, John A.               Chief Warrant Officer

Lewis, Timothy D.            Corporal

James, Laquita Pate        Petty Officer 2nd Class

Nguyen, Long N.              Sergeant

Phaneuf II, Joseph E.      Staff Sergeant

Kleinwachter, Chris         Specialist

Roberson, Jeffrey G.      Specialist

Shank, Michael A.            Staff Sergeant

Keating, Benjamin D.      1st Lieutenant

Lundell, Scott B.                2nd Lieutenant

Goodiron, Nathan J.       Caporal

Brown, William R.             Sergeant 1st Class

McClain, Charles J.           Sergeant

Oceguera, Alex Private 1st Class

Sloan, Douglas E.              Major

Calloway, Isaiah                Specialist

Chay, Kyu H.       Staff Sergeant

Bailey, Michael V.            Private

Lucas, Jason A.  Specialist

Dyer, Scott W.   Chief Warrant Officer

Robinson, Fernando D.  Specialist

Vaccaro, Angelo J.           Not reported yet

Deghand, Bernard Lee   Sergeant 1st Class

DePottey, Jeremy E.       Sergeant

Fuga, Mike          Sergeant 1st Class

Lindsey, Nathaniel Brad                Sergeant

Paul, Robert J.   Staff Sergeant

Howard, Merideth          Sergeant 1st Class

Servais, Adam P.              Senior Airman

Drawl Jr., Robert E.          Private 1st Class

Sitton, Chris        Specialist

Jackson, Wakkuna Almira             Specialist

Blake, Joseph R.               Private

Cole, Jeremiah S.             Corporal

Small, Andrew   Private 1st Class

White, Jr., James P.         Private 1st Class

Garza, Jr., Rogelio R.       Specialist

Suplee, Daniel A.              Sergeant 1st Class

Velez, Andrew  Specialist

Hierholzer, David M.       Sergeant

Rafferty, Christopher C.                1st Sergeant

Caban, Eric          Staff Sergeant

Chiomento, Robert J.     Staff Sergeant

Kassin, Robert P.              Sergeant

McLochlin, Jeff  Sergeant Major

Edgin, Kevin F.   Private 1st Class

Flanigan, William T.          Chief Warrant Officer 3

Griner, Aaron M.              Corporal

Davis, Justin R.  Private 1st Class

Maholic, Thomas D.        Master Sergeant

Fuerst III, Joseph F.         Staff Sergeant

Monti, Jared C. Sergeant 1st Class

Lybert, Patrick L.               Staff Sergeant

Craig, Heathe N.               Staff Sergeant

Bradbury, Brian J.             Private 1st Class

Sanchez, Ian T.  Sergeant

Ewens, Forrest P.             1st Lieutenant

Damon, Patrick Captain

Peña Jr., Roger P.             Sergeant

Durgin, Russell M.            Sergeant

Munier, Charles E.           Lieutenant Colonel

Corpuz, Bernard P.          Corporal

Mehrer, Curtis R.             Specialist

Van Zoest, Travis A.        Sergeant

Stanley, Derek A.             Corporal

Longsworth, Christian    Staff Sergeant

Moquin Jr., Brian M.       Private

Fenty, Joseph J.                Lieutenant Colonel

Totten, Eric W.  Chief Warrant Officer 3

Donaldson, Christopher B.           Chief Warrant Officer

Howick, Christopher T.  Staff Sergeant

Brewster, Bryan A.          Sergeant

Griffith, John C.                Sergeant

Wiekamp, Jeffery S.       Sergeant

Timmons Jr., David N.    Specialist

O’Donohoe, Justin L.      Specialist

Adamkavicius, Clayton Lee          Captain

Stone, John Thomas       Sergeant 1st Class

Robinson, Christopher L.              Staff Sergeant

Anderson, Nicholas R.    Lance Corporal

Ray, Joseph R.   Staff Sergeant

Akins, Kevin D.  Sergeant

Hill, Joshua Lee Specialist

Hiett, Anton J.   Sergeant

Elizarraras, Emigdio E.     Master Sergeant

Marcellus, Matthieu       Corporal

Sovie, Nicholas J.              Lance Corporal

Fordyce, James F.            Sergeant

Levens, Donnie Leo F.    Sergeant

Dronet, Brandon R.         1st Lieutenant

McColley, Jonathan E.    Sergeant

Good, Alecia S.  Senior Airman

Melendez Sanchez, Luis M.         Staff Sergeant

Large Jr., Samuel W.       Lance Corporal

Willard, Bryan D.               Captain

Newman, Clinton T.        Staff Sergeant

Dazachacon, Edwin H.    Staff Sergeant

Gonsalves, Chad A.         Sergeant 1st Class

Montrond, Alberto D.    Sergeant

Bertolino, Matthew L.    Private 1st Class

Fralish, John T.  Petty Officer 3rd Class

Brixey Jr., Billy D.              Lance Corporal

Meister, Tobias C.            1st Sergeant

Hasenauer, Jason D.       Private 1st Class

Morton, John D.               Sergeant 1st Class

Steyart, Matthew P.       Specialist

Turpin, Emory J.                Petty Officer 3rd Class

Ochsner, James S.           Sergeant 1st Class

Nixon, Travis W.               Not reported yet

Cruz, Joseph      Private 1st Class

Mullen, Scott J. Specialist

Moreno, Fabricio             Petty Officer 3rd Class

Ezernack, Troy S.              Staff Sergeant

Franklin, Benny S.            Private 1st Class

Armstead, Moses E.       Sergeant 1st Class

Stoddard Jr., James J.     Sergeant 1st Class

Doles, John G.   Staff Sergeant

Valdez, Steven A.            Lance Corporal

White, Robert F.               Staff Sergeant

Ross, Kenneth G.             Sergeant

Stump, Adrian B.              Warrant Officer

Baum, Tane T.   Sergeant

Stewart, Patrick D.           Sergeant

Flynn, John M.  Chief Warrant Officer

Nass, Ryan J.      Lance Corporal

Hines, Derek S. 1st Lieutenant

Campbell, Damion G.     Staff Sergeant

Hall, Blake W.     Specialist

Hyland, Joshua M.           1st Lieutenant

Palmer, Christopher L.   Private

Lehmiller, Michael R.      Sergeant

George, Phillip C.             Lance Corporal

Davis, Robert G.               Sergeant

Walker, Laura Margaret                1st Lieutenant

Chandler, Jeremy A.       Captain

Heselton, Edward R.       Sergeant

Katzenberger, Christopher M.   Specialist

Falkel, Christopher M.   Staff Sergeant

Henderson Jr., John M. Private

Garza, Damian J.               Private 1st Class

Clark Jr., Theodore          Gunnery Sergeant

Schafer, Michael W.        Staff Sergeant

Palmerton, Jason T.        Sergeant

Lucas, Jeffery A.               Petty Officer 1st Class

Ponder III, James W. "Tré"           Master Sergeant

Muralles, Marcus V.        Sergeant 1st Class

Jacoby, Kip A.    Sergeant

Goodnature, Corey J.     Chief Warrant Officer

Reich, Stephen C.            Major

Russell, Michael L.           Sergeant 1st Class

Goare, Shamus O.           Staff Sergeant

Scherkenbach, Chris J.   Chief Warrant Officer

Fontan, Jacques J.           Chief Petty Officer

Healy, Daniel R. Senior Chief Petty Officer

Kristensen, Erik S.            Lieutenant Commander

Patton, Eric Shane           Petty Officer 2nd Class

Suh, James         Petty Officer 2nd Class

Taylor, Jeffrey S.              Petty Officer 1st Class

Dietz, Danny P. Petty Officer 2nd Class

Axelson, Matthew G.     Petty Officer 2nd Class

McGreevy Jr., Michael M.            Lieutenant

Murphy, Michael P.        Lieutenant

Joyce, Kevin B.  Lance Corporal

Dively, Duane W.             Major

Piper, Christopher N.     Staff Sergeant

Cervantes, Victor H.        Sergeant 1st Class

Hernandez, Emmanuel  Private 1st Class

Kelley, Michael J.             Sergeant

Alexander, Leroy E.         Staff Sergeant

Robinson, Charles D.      Captain

Hemauer, Kyle M.           Private 1st Class

Tucker, Steven Charles  Corporal

Schoener, Richard P.      Corporal

Kirven, Nicholas C.           Lance Corporal

Johnson, Allen C.             Sergeant 1st Class

Defazio, Robert W.          Specialist

White III, Robert C.         Private

Connolly, David S.            Captain

Lee, James Shawn           Sergeant

Stout, Chrystal Gaye       Specialist

Sykes II, Pendelton L.     Private 1st Class

Ayala, David       Chief Warrant Officer

Matoscolon, Edwin A.    Master Sergeant

Prather, Clint J. Chief Warrant Officer

Banks, Barbaralien           Sergeant Major

Sanders Jr., Charles R.    Staff Sergeant

Spivey, Michael K.           Specialist

Murphy, Edward J.          Major

Woodard, Romanes L.   Staff Sergeant

Freeman, Daniel J.           Specialist

Struble, Sascha Specialist

High, Stephen C.              Sergeant

Fiscus, Michael T.             Captain

Hiester, Michael T.          Master Sergeant

Hershey, Brett M.            Specialist

Snyder, Norman K.          Private 1st Class

Koele, Shane M.               Staff Sergeant

Mazur, Alec        Petty Officer 1st Class

Crane, Richard M.            Specialist

Wright, Jeremy R.            Sergeant

Munoz, Pedro A.              Sergeant 1st Class

Diaz, Isaac E.       Specialist

Miller, Harley D. R.           Specialist

McMahon, Michael J.     Lieutenant Colonel

Grogan, Travis W.            Chief Warrant Officer

Fleischer, Jacob R.           Corporal

Fracker Jr., Dale E.           Corporal

O'Neill, Michael C.           Sergeant

Kearney III, James C.      Specialist

Gomez, Billy       Corporal

Samek, Jesse M.              Airman 1st Class

Amundson Jr., William M.            Corporal

Hobbs, Brian S.  Staff Sergeant

Fernandez, Kyle Ka Eo   Specialist

Rogers, Alan L.  Staff Sergeant

Wells, Wesley R.               Specialist

Olaes, Tony B.   Staff Sergeant

Goodwin, Robert S.        Staff Sergeant

Galvan, Daniel Lee           Sergeant

Beasley, Bobby E.            Sergeant

Cherry, Craig W.               Staff Sergeant

Torres, Juan Manuel       Specialist

Hickey, Julie R.  Specialist

McGee, Robert K.            Staff Sergeant

Thacker, Juston Tyler     Lance Corporal

McClenney, Daniel B.     Private 1st Class

White, Russell P.              Lance Corporal

Fraise, David M.                Corporal

Ouellette, Brian J.            Petty Officer 1st Class

Jeffries, Joseph A.           Private 1st Class

Mogensen, Robert J.      Staff Sergeant

Eggers, Daniel W.             Captain

Price, Bruce E.   Chief Warrant Officer

Payne Jr., Ronald R.        Corporal

Wadman, Brandon James            Private 1st Class

Witkowski, Phillip L.        Specialist

Tillman, Patrick D.            Specialist

Claunch, Herbert R          Master Sergeant

Szwec, Adrian Basil          Commander

Jallah, Jr., Dennis              Command Sergeant

Lagman, Anthony S.        Staff Sergeant

Esposito, Jr., Michael J.  Sergeant

Hall, David E.      Specialist

Golding, Nicholes Darwin             Sergeant

Clemens, Shawn M.        Staff Sergeant

Gilman, Benjamin L.        Sergeant

Seitsinger, Danton K.      Sergeant

Scott, Justin A.  Specialist

Mowris, James D.            Staff Sergeant

Mancini, Curtis  Sergeant 1st Class

Kinser, Adam G.               Specialist

Cook, Robert J. Specialist

Wood, Roy A.    Sergeant

Perreault, Theodore L.  Sergeant

Kerwood, William J.        Technical Sergeant

Albert, Phillip R.                Sergeant Major

Walters, Howard A.         Technical Sergeant

Plumhoff, Steven            Major

Walkup Jr., Thomas A.   Staff Sergeant

Blessing, Jay A.  Sergeant

Sweeney, Paul A.             Staff Sergeant

Mueller, Christopher Glenn        Civilian contractor

Carlson, William                Civilian contractor

Kimbrough, Paul W.        Lieutenant Colonel

O'Neill, Evan W.                Private 1st Class

Parker, Kristian E.             Private 1st Class

Thomas, Adam L.             Private 1st Class

Fuller, Chad C.   Specialist

Lane, Mitchell A.              Sergeant 1st Class

Tapper, David M.             Petty Officer 1st Class

Clark, Jeffery L. Lance Corporal

Geiger, Christopher P.   Sergeant

Gutierrez, Kelvin Feliciano           Specialist

Retzer, Thomas E.            1st Class Petty Officer

Michaud, Seth R.              Captain

Taylor, John E.   Sergeant 1st Class

Losano, Raymond            Airman 1st Class

Dennis, Jerod R.               Private

Frazier, Jacob L.                Staff Sergeant

Morales, Orlando             Sergeant

Archuleta, Tamara Long                1st Lieutenant

Teal, John "Mike"            Staff Sergeant

Plite, Jason Thomas        Senior Airman

Hicks, Jason Carlyle         Staff Sergeant

Maltz, Michael  Master Sergeant

Stein, John          Lieutenant Colonel

Profitt, Jason     Navy Petty Officer 3rd Class

Dillon Jr., James R.           Private 1st Class

Jones, Darrell     Petty Officer 2nd Class

McNeil, Spence A.           Private 1st Class

Smith, John D.   Chief Warrant Officer

Moehling, Timothy Wayne          Chief Warrant Officer

Tracy Jr., William John    Sergeant

Gonzalez-Garza, Rodrigo              Specialist

Clemens, Brian Michael Specialist

Boes, Helge        CIA Operations Officer

Barry, Michael C.              Sergeant

O'Steen, Mark   Chief Warrant Officer 3

Frampton, Gregory Michael        Sergeant

Kisling Jr., Daniel Leon    Staff Sergeant

Gibbons, Thomas J.         Chief Warrant Officer 2

Checo, Steven   Sergeant

Pena, Pedro       Specialist

Robinson, Thomas L.      Lieutenant Commander

Pope II, Jerry O.                Ensign

Ebbers, James H.              Private

Sledd, Antonio J.              Lance Corporal

Jackson, Mark Wayne    Sergeant 1st Class

Foraker, Ryan D.               Sergeant

Speer, Christopher J.      Sergeant 1st Class

Tycz II, Peter P. Sergeant 1st Class

Corlew, Sean M.               Tech. Sergeant

Shero, Anissa Ann           Staff Sergeant

Vance Jr., Gene A.           Sergeant

Grady, Katrina Renee     Seaman

Galewski, Justin J.            Staff Sergeant

Maugans, Jamie O.          Sergeant

Romero, Daniel A.           Sergeant 1st Class

Craig, Brian T.     Staff Sergeant

Bourgeois, Matthew J.  Chief Petty Officer

Anderson, Marc A.          Specialist

Crose, Peter P.  Sergeant

Chapman, John A.           Technical Sergeant

Cunningham, Jason D.   Senior Airman

Svitak, Philip J.   Sergeant

Roberts, Neil C. Aviation Boatswain’s Mate-Handling 1st Class

Commons, Matthew A. Private 1st Class

Harriman, Stanley L.        Chief Warrant Officer Two

Carter, Curtis A.                Specialist

Foshee, Jeremy D.          Sergeant

McDaniel II, William L.    Master Sergeant

Allison, Thomas F.            Specialist

Frith, Kerry W.   Staff Sergeant

Dorrity, James P.              Staff Sergeant

Egnor, Jody L.    Chief Warrant Officer

Owens, Bartt D.                Captain

Feistner, Curtis D.            Major

Rushforth Jr., Bruce A.   Staff Sergeant

Ridout, Juan M.                Staff Sergeant

Disney, Jason A.               Specialist

Morgan, Dwight J.           Staff Sergeant

Cohee III, Walter F.         Staff Sergeant

Hays, Nathan P.                Sergeant

Winters, Jeannette Lee Sergeant

Germosen, Scott N.        Staff Sergeant

McCollum, Daniel G.       Captain

Bryson, Stephen L.          Gunnery Sergeant

Bertrand, Bryan P.           Lance Corporal

Bancroft, Matthew W.   Captain

Chapman, Nathan R.      Sergeant 1st Class

Prosser, Brian C.               Staff Sergeant

Davis, Jefferson D.          Master Sergeant

Petithory, Daniel H.         Sergeant 1st Class

Jakes Jr., Michael J.         Electrician’s Mate Fireman Apprentice

Maria, Giovanny               Private

Spann, Johnny Michael CIA

Parker, Vincent Engineman 1st Class

Johnson, Benjamin         Electronics Technician 3rd Class

Davis, Bryant L. Machinist’s Mate Fireman Apprentice

Edmunds, Jonn Joseph  Specialist

Stonesifer, Kristofor T.  Private 1st Class

Andrews, Evander E.      Master Sergeant

U.S. Military Dead Iraq

 

 

Names of U.S. Troops Killed in Iraq

(Listed by State)

 

 

Alabama (13):

 

 

Army Sgt. Aubrey D. Bell, 33, Tuskegee, Ala., Oct. 27

 

 

Air Force Tech. Sgt. Bruce E. Brown, 32, Coatopa, Ala., Sept. 4

 

 

Army Pfc. John E. Brown, 21, Troy, Ala., April 14

 

 

Army Spc. Paul J. Bueche, 19, Daphne, Ala., Oct. 21

 

 

Marines Chief Warrant Officer Robert William Channell Jr., 36, Tuscaloosa, Ala., April 22

 

 

Army Sgt. Timothy M. Conneway, 22, Enterprise, Ala., June 28

 

 

Army Spc. Charles G. Haight, 23, Jacksonville, Ala., Dec. 26

 

 

Army CWO Philip A. Johnson Jr., 31, Mobile, Ala., Jan. 8

 

 

Army Pfc. Howard Johnson II, 21, Mobile, Ala., March 23

 

 

Army Sgt. Jason D. Jordan, 24, Elba, Ala., July 20

 

 

Army Spc. Cedric L. Lennon, 32, West Blocton, Ala., June 24

 

 

Army Pvt. Kelley S. Prewitt, 24, Birmingham, Ala., April 6

 

 

Army Sgt. 1st Class Christopher R. Willoughby, 29, Phenix City, Ala., July 20

 

 

___

 

 

Arizona (13):

 

 

Army Sgt. Benjamin W. Biskie, 27, Tucson, Ariz., Dec. 24

 

 

 

 

 

Army Spc. Isaac Campoy, 21, Douglas, Ariz., Oct. 28

 

Army Sgt. Sean K. Cataudella, 28, Tucson, Ariz., Aug. 30

 

Army Command Sgt. Major Eric F. Cooke, 43, Scottsdale, Ariz., Dec. 24

 

Army Spc. Spencer T. Karol, 20, Woodruff, Ariz., Oct. 6

 

Army Staff Sgt. William T. Latham, 29, Kingman, Ariz., June 18

 

Navy Seaman Joshua McIntosh, 22, Kingman, Ariz., June 26

 

Marines Sgt. Fernando Padilla-Ramirez, 26, San Luis, Ariz., March 28

 

Army Capt. Eric T. Paliwoda, 28, Goodyear, Ariz., Jan. 2

 

Army Spc. Alyssa R. Peterson, 27, Flagstaff, Ariz., Sept. 15

 

Army Pfc. Lori Piestewa, 22, Tuba City, Ariz., March 23

 

Navy Lt. Nathan D. White, 30, Mesa, Ariz., April 2

 

Marines Lance Cpl. Michael J. Williams, 31, Phoenix, Ariz., March 23

 

___

 

Arkansas (3):

 

Army Spc. Jonathan M. Cheatham, 19, Camden, Ark., July 26

 

Navy Hospital Corpsman 3rd Class Michael Vann Johnson Jr., 25, Little Rock, Ark., March 25

 

Army Master Sgt. Kevin N. Morehead, 33, Little Rock, Ark., Sept. 12

 

___

 

California (55):

 

Army Spc. Genaro Acosta, 26, Fair Oaks, Calif., Nov. 11

 

Army Pfc. Steven Acosta, 19, Calexico, Calif., Oct. 26

 

Navy Lt. Thomas Mullen Adams, 27, La Mesa, Calif., March 22

 

Army Cpl. Evan Asa Ashcraft, 24, West Hills, Calif., July 24

 

Army Staff Sgt. Stephen A. Bertolino, 40, Orange, Calif., Nov. 29

 

Marines Sgt. Michael E. Bitz, 31, Ventura, Calif., March 23

 

Army Sgt. 1st Class Kelly Bolor, 37, Whittier, Calif., Nov. 15

 

Army Staff Sgt. Steven H. Bridges, 33, Tracy, Calif., Dec. 8

 

Army 2nd Lt. Todd J. Bryant, 23, Riverside, Calif., Oct. 31

 

Army Staff Sgt. Richard A. Burdick, 24, National City, Calif., Dec. 10

 

Army Pfc. Jose Casanova, 23, El Monte, Calif., Oct. 13

 

Army Spc. Andrew F. Chris, 25, San Diego, Calif., June 25

 

Army Spc. Arron R. Clark, 20, Chico, Calif., Dec. 5

 

Army Spc. Michael A. Diraimondo, 22, Simi Valley, Calif., Jan. 8

 

Marines Cpl. Jose A. Garibay, 21, Costa Mesa, Calif., March 23

 

Marines Lance Cpl. Cory Ryan Geurin, 18, Santee, Calif., July 15

 

Marines Cpl. Jesus A. Gonzalez, 22, Indio, Calif., April 12

 

Marines Cpl. Jorge A. Gonzalez, 20, Los Angeles, Calif., March 23

 

Army Cpl. Sean R. Grilley, 24, San Bernardino, Calif., Oct. 16

 

Marines Lance Cpl. Jose Gutierrez, 28, Los Angeles, Calif., March 21

 

Army Sgt. Michael S. Hancock, 29, Yreka, Calif., Oct. 24

 

Army Sgt. Keicia M. Hines, 27, of Citrus Heights, Calif., Jan. 14

 

Army Sgt. Troy Jenkins, 25, Ridgecrest, Calif., April 24

 

Army Pvt. Devon D. Jones, 19, San Diego, Calif., April 4

 

Marines Capt. Andrew David La Mont, 31, Eureka, Calif., May 19

 

Army Pfc. Karina S. Lau, 20, Livingston, Calif., Nov. 2

 

Army Pfc. Pablo Manzano, 19, Heber, Calif., Aug. 25

 

Marines Cpl. Douglas Jose Marencoreyes, 28, Chino, Calif., May 18

 

Army Sgt. Atanacio Haro Marin Jr., 27, Baldwin Park, Calif., June 3

 

Army Sgt. 1st Class John W. Marshall, 50, Sacramento, Calif., April 8

 

Marines Pfc. Francisco A. Martinez Flores, 21, Los Angeles, Calif., March 25

 

Marines Gunnery Sgt. Joseph Menusa, 33, Tracy, Calif., March 27

 

Army Staff Sgt. Eddie E. Menyweather, 35, Los Angeles, Calif., Nov. 23

 

Army Spc. Michael G. Mihalakis, 18, San Jose, Calif., Dec. 26

 

Army Pfc. Jesse D. Mizener, 24, Auburn, Calif., Jan. 7

 

Marines Lance Cpl. Jason William Moore, 21, San Marcos, Calif., May 19

 

Army Spc. Jose L. Mora, 26, Bell Gardens, Calif., Oct. 24

 

Army Spc. Paul T. Nakamura, 21, Sante Fe Springs, Calif., June 19

 

Army CWO2 Christopher G. Nason, 39, Los Angeles, Calif., Nov. 23

 

Marines Lance Cpl. Patrick T. O'Day, 20, Santa Rosa, Calif., March 25

 

Army 1st Lt. Osbaldo Orozco, 26, Delano, Calif., April 25

 

Army Pfc. Daniel R. Parker, 18, Lake Elsinore, Calif., Aug. 12

 

Army Staff Sgt. David S. Perry, 36, Bakersfield, Calif., Aug. 10

 

Army Spc. Justin W. Pollard, 21, Foothill Ranch, Calif., Dec. 30

 

Army Spc. Rel A. Ravago IV, 21, Glendale, Calif., Nov. 23

 

Marines Pfc. Jose Franci Gonzalez Rodriguez, 19, Norwalk, Calif., May 12

 

Marines Cpl. Randal Kent Rosacker, 21, San Diego, Calif., March 23

 

Army Pvt. Sean A. Silva, 23, Rosemont, Calif., Oct. 9

 

Marines Cpl. Erik H. Silva, 22, Holtville, Calif., April 3

 

Marines 1st Sgt. Edward Smith, 38, Vista, Calif., April 5

 

Army Chief Warrant Officer Eric A. Smith, 42, Calif. hometown not available, April 2

 

Marines Lance Cpl. Jesus A. Suarez del Solar, 20, Escondido, Calif., March 29

 

Marines Lance Cpl. Jason Andrew Tetrault, 20, Moreno Valley, Calif., July 9

 

Army Staff Sgt. Paul A. Velazquez, 29, San Diego, Calif., Nov. 2

 

Army Sgt. Ryan C. Young, 21, Corona, Calif., Dec. 2

 

___

 

Colorado (8):

 

Army Staff Sgt. Daniel A. Bader, 28, Colorado Springs, Colo., Nov. 2

 

Army Sgt. Thomas F. Broomhead, 34, Canon City, Colo., May 27

 

Army Staff Sgt. Mark A. Lawton, 41, Hayden, Colo., Aug. 29

 

Army Sgt. 1st Class Randall S. Rehn, 36, Longmont, Colo., April 3

 

Army Capt. Russell B. Rippetoe, 27, Arvada, Colo., April 3

 

Army Staff Sgt. Barry Sanford Sr., 46, Aurora, Colo., July 7

 

Marines Lance Cpl. Thomas J. Slocum, 22, Thornton, Colo., March 23

 

Army Sgt. Michael E. Yashinski, 24, Monument, Colo., Dec. 24

 

___

 

Connecticut (5):

 

Army Pfc. Jeffrey F. Braun, 19, Stafford, Conn., Dec. 12

 

Marines Cpl. Kemaphoom A. Chanawongse, 22, Waterford, Conn., March 23

 

Army Pfc. Anthony D. D'Agostino, 20, Waterbury, Conn., Nov. 2

 

Army Staff Sgt. Richard S. Eaton Jr., 37, Guilford, Conn., Aug. 12

 

Army Spc. Wilfredo Perez Jr., 24, Norwalk, Conn., July 26

 

___

 

District of Columbia (2):

 

Army Spc. Darryl T. Dent, 21, Washington, D.C., Aug. 26

 

Marines Lance Cpl. Gregory E. MacDonald, 29, Washington, D.C., June 25

 

___

 

Delaware (3):

 

Army Spc. Ryan P. Long, 21, Seaford, Del., April 3

 

Marines Sgt. Brian D. McGinnis, 23, St. George, Del., March 30

 

Army Spc. Jarrett B. Thompson, 27, Dover, Del., Sept. 7

 

___

 

Florida (16):

 

Marines Lance Cpl. Andrew Julian Aviles, 18, Tampa, Fla., April 7

 

Marines Lance Cpl. Brian Rory Buesing, 20, Cedar Key, Fla., March 23

 

Army Pfc. Michael Russell Creighton-Weldon, 20, Palm Bay, Fla., March 29

 

Marines Lance Cpl. David K. Fribley, 26, Fort Myers, Fla., March 23

 

Marines Cpl. Armando Ariel Gonzalez, 25, Hialeah, Fla., April 14

 

Army CWO Ian D. Manuel, 23, Jacksonville, Fla., Jan. 8

 

Army Sgt. Keman L. Mitchell, 24, Hilliard, Fla., May 26

 

Army Staff Sgt. Michael B. Quinn, 37, Tampa, Fla., May 27

 

Army Cpl. John T. Rivero, 23, Gainesville, Fla., April 17

 

Army Cpl. Robert D. Roberts, 21, Winter Park, Fla., Nov. 22

 

Army Pfc. Charles M. Sims, 18, Miami, Fla., Oct. 3

 

Army Sgt. 1st Class Paul R. Smith, 33, Tampa, Fla., April 4

 

Army CWO Aaron A. Weaver, 32, Inverness, Fla., Jan. 8

 

Army Pfc. Jeffrey Wershow, 22, Gainesville, Fla., July 6

 

Army Sgt. Mason Douglas Whetstone, 30, Jacksonville, Fla., July 17

 

Army Spc. Robert A. Wise, 21, Tallahassee, Fla., Nov. 12

 

___

 

Georgia (15):

 

Army Spc. Jamaal R. Addison, 22, Roswell, Ga., March 23

 

Army Sgt. Michael T. Crockett, 27, Soperton, Ga., July 14

 

Army Staff Sgt. Ricky Crockett, 37, Broxton, Ga., Jan. 12

 

Army Staff Sgt. Wilbert Davis, 40, Hinesville, Ga., April 3

 

Army Spc. Marshall L. Edgerton, 27, Rocky Face, Ga., Dec. 11

 

Army Staff Sgt. Bobby C. Franklin, 38, Mineral Bluff, Ga., Aug. 20

 

Army Pvt. Benjamin L. Freeman, 19, Valdosta, Ga., Oct. 13

 

Army Sgt. Nathaniel Hart Jr., 29, Valdosta, Ga., July 28

 

Army Spc. Christopher J. Holland, 26, Brunswick, Ga., Dec. 17

 

Army Spc. Nathaniel H. Johnson, 22, Augusta, Ga., Jan. 8

 

Army Spc. John K. Klinesmith Jr., 25, Stockbridge, Ga., June 12

 

Army Capt. Edward J. Korn, 31, Savannah, Ga., April 3

 

Army Spc. David T. Nutt, 32, Blackshear, Ga., May 14

 

Army Pfc. Diego Fernando Rincon, 19, Conyers, Ga., March 29

 

Army Command Sgt. Maj. Jerry L. Wilson, 45, Thomson, Ga., Nov. 23

 

___

 

Hawaii (1):

 

Army Staff Sgt. Cameron B. Sarno, 43, Waipahu, Hawaii, Sept. 1

 

___

 

Idaho (4):

 

Army Cpl. Richard P. Carl, 26, King Hill, Idaho, May 9

 

Army Pfc. Jerrick M. Petty, 25, Idaho Falls, Idaho, Dec. 10

 

Army Capt. James A. Shull, 32, Kamiah, Idaho, Nov. 17

 

Air Force Maj. Gregory Stone, 40, Boise, Idaho, March 25

 

___

 

Illinois (20):

 

Marines Capt. Ryan Anthony Beaupre, 30, St. Anne, Ill., March 20

 

Army Pvt. Matthew D. Bush, 20, East Alton, Ill., Aug. 8

 

Army Spc. Ryan G. Carlock, 25, Colchester, Ill., Sept. 9

 

Army Spc. William David Dusenbery, 30, Fairview Heights, Ill., Nov. 15

 

Marines Pvt. Jonathan L. Gifford, 30, Decatur, Ill., March 23

 

Army Staff Sgt. Lincoln D. Hollinsaid, 27, Malden, Ill., April 7

 

Army Spc. Corey A. Hubbell, 20, Urbana, Ill., June 26

 

Marines Cpl. Evan T. James, 20, La Harpe, Ill., March 24

 

Marines Lance Cpl. Nicholas Brian Kleiboeker, 19, Irvington, Ill., May 13

 

Marines Lance Cpl. Jakub Henryk Kowalik, 21, Schaumburg, Ill., May 12

 

Army Staff Sgt. Andrew R. Pokorny, 30, Naperville, Ill., June 13

 

Army Pfc. Brandon Ramsey, 21, Calumet City, Ill., Aug. 8

 

Army Spc. Brandon J. Rowe, 20, Roscoe, Ill., March 31

 

Marines 1st lt. Timothy Louis Ryan, 30, Aurora, Ill., May 19

 

Army Spc. Uday Singh, 21, Lake Forest, Ill., Dec. 1

 

Army Pfc. Christopher A. Sisson, 20, Oak Park, Ill., Sept. 2

 

Army 1st Lt. Brian D. Slavenas, 30, Genoa, Ill., Nov. 2

 

Army Spc. John R. Sullivan, 26, Countryside, Ill., Nov. 15

 

Army Staff Sgt. Michael J. Sutter, 28, Tinley Park, Ill., Dec. 26

 

Army Pvt. Scott M. Tyrrell, 21, Sterling, Ill., Nov. 20

 

___

 

Indiana (16):

 

Army Spc. Ronald D. Allen Jr., 22, Mitchell, Ind., Aug. 25

 

Army Sgt. Jarrod W. Black, 26, Peru, Ind., Dec. 12

 

Army Sgt. 1st Class Craig A. Boling, 38, Elkhart, Ind., July 8

 

Army Spc. Roy Russell Buckley, 24, Portage, Ind., April 22

 

Army Spc. Luke Frist, 20, Brookston, Ind., Jan. 5

 

Army Pvt. Jesse M. Halling, 19, Indianapolis, Ind., June 7

 

Army Spc. William A. Jeffries, 39, Evansville, Ind., March 31

 

Army Spc. Chad L. Keith, 21, Batesville, Ind., July 7

 

Army Pvt. Robert L. McKinley, 23, Peru, Ind., July 8

 

Army Staff Sgt. Frederick L. Miller Jr., 27, Hagerstown, Ind., Sept. 20

 

Army Pvt. Shawn D. Pahnke, 25, Shelbyville, Ind., June 16

 

Army Spc. Brian H. Penisten, 28, Fort Wayne, Ind., Nov. 2

 

Marines Sgt. Duane R. Rios, 25, Griffith, Ind., April 4

 

Army Spc. Gregory P. Sanders, 19, Hobart, Ind., March 24

 

Army Cpl. Darrell Smith, 28, Otwell, Ind., Nov. 23

 

Marines Lance Cpl. Matthew R. Smith, 20, Anderson, Ind., May 10

 

___

 

Iowa (9):

 

Marines Gunnery Sgt. Jeffrey E. Bohr Jr., 39, Ossian, Iowa, April 10

 

Army Pvt. Michael J. Deutsch, 21, Dubuque, Iowa, July 31

 

Army Sgt. Paul F. Fisher, 39, Marion, Iowa, Nov. 6

 

Army Pvt. Kurt R. Frosheiser, 22, Des Moines, Iowa, Nov. 8

 

Army Pfc. David Kirchhoff, 31, Anamosa, Iowa, Aug. 14

 

Marines Sgt. Bradley S. Korthaus, 28, Davenport, Iowa, March 24

 

Army Pvt. Kenneth A. Nalley, 19, Hamburg, Iowa, May 26

 

Army Spc. Aaron J. Sissel, 22, Tipton, Iowa, Nov. 29

 

Army CWO Bruce A. Smith, 41, West Liberty, Iowa, Nov. 2

 

___

 

Kansas (5):

 

Army Sgt. Jacob L. Butler, 24, Wellsville, Kan., April 1

 

Marines Pfc. Ryan R. Cox, 19, Derby, Kan., June 15

 

Army Spc. Josph L. Lister, 22, Pleasanton, Kan., Nov. 20

 

Army Spc. Dustin K. McGaugh, 20, Derby, Kan., Sept. 30

 

Army Spc. Kyle G. Thomas, 23, Topeka, Kan., Sept. 25

 

___

 

Kentucky (4):

 

Army Sgt. Michael D. Acklin II, 25, Louisville, Ky., Nov. 15

 

Army Cpl. Gary B. Coleman, 24, Pikeville, Ky., Nov. 21

 

Army Sgt. Darrin K. Potter, 24, Louisville, Ky., Sept. 29

 

Army Spc. James Powell, 26, Radcliff, Ky., Oct. 12

 

___

 

Louisiana (5):

 

Army Pfc. Wilfred D. Bellard, 20, Lake Charles, La., April 4

 

Army Staff Sgt. Craig Davis, 37, Opelousas, La., Jan. 8

 

Army Spc. Levi B. Kinchen, 21, Tickfaw, La., Aug. 9

 

Army Sgt. Floyd G. Knighten Jr., 55, Olla, La., Aug. 9

 

Army Sgt. Taft V. Williams, 29, New Orleans, La., Aug. 12

 

___

 

Maine (2):

 

Marines Maj. Jay Thomas Aubin, 36, Waterville, Maine, March 20

 

Army Spc. Daniel Francis J. Cunningham, 33, Lewiston, Maine, April 4

 

___

 

Massachusetts (9):

 

Army Sgt. Glenn R. Allison, 24, Pittsfield, Mass., Dec. 18

 

Army Staff Sgt. Joseph P. Bellavia, 28, Wakefield, Mass., Oct. 16

 

Army Spc. Mathew G. Boule, 22, Dracut, Mass., April 2

 

Army Staff Sgt. Joseph Camara, 40, New Bedford, Mass., Sept. 1

 

Army Sgt. Justin W. Garvey, 23, Townsend, Mass., July 20

 

Army Pfc. John D. Hart, 20, Bedford, Mass., Oct. 18

 

Army CWO3 Kyran E. Kennedy, 43, Boston, Nov. 7

 

Marines 1st Lt. Brian M. McPhillips, 25, Pembroke, Mass., April 4

 

Marines Capt. Benjamin W. Sammis, 29, Rehoboth, Mass., April 4

 

___

 

Maryland (5):

 

Thomas Doerflinger Spring, Md (thank you Jeffrey J Nugent)

 

Navy Lt. Kylan A. Jones-Huffman, 31, College Park, Md., Aug. 21

 

Marines Cpl. Jason David Mileo, 20, Centreville, Md., April 14

 

Army Spc. George A. Mitchell, 35, Rawlings, Md., April 7

 

Army Sgt. Jeffrey C. Walker, 33, Havre de Grace, Md., Jan. 8

 

Marines Staff Sgt. Kendall Damon Waters-Bey, 29, Baltimore, Md., March 20

 

___

 

Michigan (20):

 

Army Sgt. Trevor A. Blumberg, 22, Canton, Mich., Sept. 14

 

Army Spc. Artimus D. Brassfield, 22, Flint, Mich., Oct. 24

 

Army Pfc. Damian S. Bushart, 22, Waterford, Mich., Nov. 22

 

Army Capt. Paul J. Cassidy, 36, Laingsburg, Mich., July 13

 

Army Staff Sgt. Thomas W. Christensen, 42, Atlantic Mine, Mich., Dec. 25

 

Marines Pfc. Juan Guadelupe Garza Jr., 20, Temperance, Mich., April 8

 

Army Spc. Richard A. Goward, 32, Midland, Mich., April 14

 

Army Staff Sgt. Stephen C. Hattamer, 43, Gwinn, Mich., Dec. 25

 

Army Staff Sgt. Paul J. Johnson, 29, Calumet, Mich., Oct. 20

 

Army Pfc. Jason M. Meyer, 23, Howell, Mich., April 8

 

Marines Maj. Kevin G. Nave, 36, White Lake Township, Mich., March 26

 

Army Master Sgt. William L. Payne, 46, Otsego, Mich., May 16

 

Army Sgt. Michael F. Pedersen, 26, Flint, Mich., April 2

 

Army Staff Sgt. Brett J. Petriken, 30, Flint, Mich., May 26

 

Army Sgt. Sean C. Reynolds, 25, East Lansing, Mich., May 3

 

Army Sgt. Todd J. Robbins, 33, Hart, Mich., April 3

 

Air Force Staff Sgt. Scott D. Sather, 29, Clio, Mich., April 8

 

Army Staff Sgt. Mark D. Vasquez, 35, Port Huron, Mich., Nov. 8

 

Army Spc. Donald L. Wheeler, 22, Concord, Mich., Oct. 13

 

Army Pfc. Jason G. Wright, 19, Luzerne, Mich., Dec. 8

 

___

 

Minnesota (3):

 

Army Sgt. Brian R. Hellermann, 35, Freeport, Minn., Aug. 6

 

Army Pfc. Edward J. Herrgott, 20, Shakopee, Minn., July 3

 

Army Staff Sgt. Dale A. Panchot, 26, Northome, Minn., Nov. 17

 

___

 

Mississippi (10):

 

Army Staff Sgt. Kenneth R. Bradley, 39, Utica, Miss., May 28

 

Army Spc. Larry K. Brown, 22, Jackson, Miss., April 5

 

Army Cpl. Henry L. Brown, 22, Natchez, Miss., April 8

 

Army Spc. James A. Chance III, 25, Kokomo, Miss., Nov. 6

 

Marines 2nd Lt. Therrel S. Childers, 30, Harrison County, Miss., March 21

 

Army Spc. Raphael S. Davis, 24, Tutwiler, Miss., Dec. 2

 

Army Spc. Jeremy DiGiovanni, 21, Pricedale, Miss., Nov. 15

 

Army Pfc. Damian L. Heidelberg, 21, Shubuta, Miss., Nov. 15

 

Marines Sgt. Jonathan W. Lambert, 28, New Site, Miss., June 1

 

Army Staff Sgt. Joe N. Wilson, 30, Crystal Springs, Miss., Nov. 2

 

___

 

Missouri (10):

 

Army Spc. Jonathan P. Barnes, 21, Anderson, Mo., July 26

 

Army Spc. Joel L. Bertoldie, 20, Independence, Mo., July 18

 

Army Sgt. Travis Lee Burkhardt, 26, Edina, Mo., June 6

 

Army Pfc. Jesse A. Givens, 34, Springfield, Mo., May 1

 

Marines Sgt. Nicolas M. Hodson, 22, Smithville, Mo., March 22

 

Army Staff Sgt. Jamie L. Huggins, 26, Hume, Mo., Oct. 26

 

Army Spc. Joshua M. Neusche, 20, Montreal, Mo., July 12

 

Army Capt. Benedict J. Smith, 29, Monroe City, Mo., Nov. 7

 

Army Pfc. Jeremiah D. Smith, 25, Odessa, Mo., May 26

 

Army Sgt. Donald R. Walters, 33, Kansas City, Mo., March 23

 

___

 

Montana (1):

 

Army 1st Lt. Edward M. Saltz, 27, Bigfork, Mont., Dec. 22

 

___

 

North Carolina (13):

 

Marines Lance Cpl. Brian E. Anderson, 26, Durham, N.C., April 2

 

Army Cpl. Mark A. Bibby, 25, Watha, N.C., July 21

 

Army Lunsford Brown II, 27, Creedmoor, N.C., Sept. 20

 

Army Lt. Col. Charles H. Buehring, 40, Fayetteville, N.C., Oct. 26

 

Army Pvt. Joseph R. Guerrera, 20, Dunn, N.C., Oct. 26

 

Marines Lance Cpl. Alan Dinh Lam, 19, Snow Camp, N.C., April 22

 

Army Spc. James I. Lambert II, 22, Raleigh, N.C., July 31

 

Army Sgt. David B. Parson, 30, Kannapolis, N.C., July 6

 

Army Sgt. Scott C. Rose, 30, Fayetteville, N.C., Nov. 7

 

Army Sgt. Leonard D. Simmons, 33, New Bern, N.C., Aug. 6

 

Army Sgt. Roderic A. Solomon, 32, Fayetteville, N.C., March 28

 

Army Sgt. Michael L. Tosto, 24, Apex, N.C., June 17

 

Army Pfc. Joey D. Whitener, 19, Nebo, N.C., Nov. 15

 

___

 

North Dakota (3):

 

Army Spc. Jon P. Fettig, 30, Dickinson, N.D., July 22

 

Army Pfc. Sheldon R. Hawk Eagle, 21, Grand Forks, N.D., Nov. 15

 

Army Sgt. Thomas J. Sweet II, 23, Bismarck, N.D., Nov. 27

 

___

 

New Hampshire (1):

 

Army Sgt. 1st Class Robert E. Rooney, 43, Nashua, N.H., Sept. 25

 

___

 

New Jersey (10):

 

Army Spc. Ryan Travis Baker, 24, Browns Mills, N.J., Nov. 15

 

Army Spc. Michael Edward Curtin, 23, Howell, N.J., March 29

 

Army Spc. Kyle A. Griffin, 20, Emerson, N.J., May 30

 

Army Staff Sgt. Terry W. Hemingway, 39, Willingboro, N.J., April 10

 

Army Spc. Simeon Hunte, 23, Essex, N.J., Oct. 1

 

Army Spc. Marlon P. Jackson, 25, Jersey City, N.J., Nov. 11

 

Army Spc. Gil Mercado, 25, Paterson, N.J., April 13

 

Army Sgt. 1st Class Gladimir Philippe, 37, Roselle, N.J., June 25

 

Army Spc. Marc S. Seiden, 26, Brigantine, N.J., Jan. 2

 

Army Spc. Narson B. Sullivan, 21, North Brunswick, N.J., April 25

 

___

 

New Mexico (1):

 

Army Spc. James H. Pirtle, 27, La Mesa, N.M., Oct. 4

 

___

 

New York (21):

 

Marines Pfc. Tamario D. Burkett, 21, Buffalo, N.Y., March 23

 

Army Pfc. Charles E. Bush Jr., 43, Buffalo, N.Y., Dec. 19

 

Army Pvt. David Evans Jr., 18, Buffalo, N.Y., May 25

 

Army Pfc. Jacob S. Fletcher, 28, Bay Shore, N.Y., Nov. 13

 

Army Sgt. David Travis Friedrich Sgt., 26, Hammond, N.Y., Sept. 20

 

Marines Cpl. Bernard G. Gooden, 22, Mount Vernon, N.Y., April 4

 

Army Pfc. Raheen Tyson Heighter, 22, Bay Shore, N.Y., July 24

 

Army Pfc. Gregory P. Huxley Jr., 19, Forestport, N.Y., April 6

 

Army Pfc. Rayshawn Johnson, 20, Brooklyn, N.Y., Nov. 3

 

Army Staff Sgt. Kevin C. Kimmerly, 31, North Creek, N.Y., Sept. 15

 

Army Sgt. Heath A. McMillin, 29, Canandaigua, N.Y., July 27

 

Army Spc. Irving Medina, 22, Middletown, N.Y., Nov. 14

 

Marines Lance Cpl. Eric J. Orlowski, 26, Buffalo, N.Y., March 22

 

Army Staff Sgt. Joseph E. Robsky Jr., 31, Elizaville, N.Y., Sept. 10

 

Marines Cpl. Robert M. Rodriguez, 21, New York, N.Y., March 23

 

Army Spc. Rasheed Sahib, 22, New York, N.Y., May 18

 

Marines Staff Sgt. Riayan A. Tejeda, 26, New York, N.Y., April 11

 

Marines Lance Cpl. William W. White, 24, New York, N.Y., March 29

 

Army Sgt. Eugene Williams, 24, Highland, N.Y., March 29

 

Army Spc. Michael L. Williams, 46, Buffalo, N.Y., Oct. 17

 

Army Capt. George A. Wood, 33, Marcy, N.Y., Nov. 20

 

___

 

Nebraska (6):

 

Army Spc. Nathaniel A. Caldwell, 27, Omaha, Neb., May 21

 

Army Sgt. Dennis A. Corral, 33, Kearney, Neb., Jan. 1

 

Marines Capt. Travis A. Ford, 30, Ogallala, Neb., April 4

 

Navy Petty Officer 3rd Class David J. Moreno, 26, Gering, Neb., July 17

 

Army Staff Sgt. Christopher W. Swisher, 26, Lincoln, Neb., Oct. 9

 

Army Spc. James R. Wolf, 21, Scottsbluff, Neb., Nov. 6

 

___

 

Nevada (3):

 

Army Capt. Joshua T. Byers, 29, Sparks, Nev., July 23

 

Marines Lance Cpl. Donald J. Cline Jr., 21, Sparks, Nev., March 23

 

Marines 2nd Lt. Frederick E. Pokorney Jr., 31, Tonopah, Nev., March 23

 

___

 

Ohio (15):

 

Army Lt. Col. Dominic R. Baragona, 42, Niles, Ohio, May 19

 

Army Spc. Todd M. Bates, 20, Bellaire, Ohio, Dec. 10

 

Army Spc. Brett T. Christian, 27, North Royalton, Ohio, July 23

 

Army Spc. Steven D. Conover, 21, Wilmington, Ohio, Nov. 2

 

Army 1st Sgt. Robert J. Dowdy, 38, Cleveland, Ohio, March 23

 

Marines Pfc. Christian D. Gurtner, 19, Ohio City, Ohio, April 2

 

Army Pfc. Gavin L. Neighbor, 20, Somerset, Ohio, June 10

 

Army Pfc. Branden F. Oberleitner, 20, Worthington, Ohio, June 5

 

Army Pfc. Kevin C. Ott, 27, Orient, Ohio, June 25

 

Army Staff Sgt. Aaron T. Reese, 31, Reynoldsburg, Ohio, Dec. 10

 

Army Pfc. Marlin T. Rockhold, 23, Hamilton, Ohio, May 8

 

Army Pvt. Brandon Sloan, 19, Bedford Heights, Ohio, March 23

 

Army Pfc. Kenneth C. Souslin, 21, Mansfield, Ohio, Dec. 15

 

Army Chief Warrant Officer Brian K. Van Dusen, 39, Columbus, Ohio, May 9

 

Army Spc. James C. Wright, 27, Delhi Township, Ohio, Sept. 18

 

___

 

Oklahoma (7):

 

Marines Lance Cpl. Thomas A. Blair, 24, Broken Arrow, Okla., March 24

 

Navy Petty Officer 3rd Class Doyle W. Bollinger Jr., 21, Poteau, Okla., June 6

 

Army Sgt. Ross A. Pennanen, 36, Shawnee, Okla., Nov. 2

 

Army Spc. Stephen M. Scott, 21, Lawton, Okla., Aug. 23

 

Army Pvt. Jason M. Ward, 25, Tulsa, Okla., Oct. 22

 

Army Sgt. Steven W. White, 29, Lawton, Okla., Aug. 13

 

Marines Staff Sgt. Aaron Dean White, 27, Shawnee, Okla., May 19

 

___

 

Oregon (8):

 

Army Spc. Joseph M. Blickenstaff, 23, Corvallis, Ore., Dec. 8

 

Marines Cpl. Travis J. Bradach-Nall, 24, Portland, Ore., July 2

 

Marines Capt. Aaron J. Contreras, 31, Sherwood, Ore., March 30

 

Army CWO Erik C. Kesterson, 29, Independence, Ore., Nov. 15

 

Army Spc. Nathan W. Nakis, 19, Corvallis, Ore., Dec. 16

 

Army Staff Sgt. Robert A. Stever, 36, Pendleton, Ore., April 8

 

Army Spc. Brandon S. Tobler, 19, Portland, Ore., March 22

 

Army Spc. Christopher J. Rivera Wesley, 26, Portland, Ore., Dec. 8

 

___

 

Pennsylvania (28):

 

Army Capt. Tristan N. Aitken, 31, State College, Pa., April 4

 

Army Sgt. Andrew Joseph Baddick, 26, Jim Thorpe (news - web sites), Pa., Sept. 29

 

Army 1st Lt. David R. Bernstein, 24, Phoenixville, Pa., Oct. 18

 

Army Staff Sgt. Stevon A. Booker, 34, Apollo, Pa., April 5

 

Army Pfc. Timothy R. Brown Jr., 21, Conway, Pa., Aug. 12

 

Army Sgt. Ernest G. Bucklew, 33, Enon Valley, Pa., Nov. 2

 

Army 1st Sgt. Christopher D. Coffin, 51, Bethlehem, Pa., July 1

 

Army Staff Sgt. Christopher E. Cutchall, 30, McConnellsburg, Pa., Sept. 29

 

Army Capt. Brian Faunce, 28, Philadelphia, Pa., Sept. 18

 

Army Spc. Michael T. Gleason, 25, Warren, Pa., May 30

 

Army Spc. Christopher A. Golby, 26, Johnstown, Pa., Jan. 8

 

Army Sgt. Timothy L. Hayslett, 26, Carlisle, Pa., Nov. 15

 

Army Sgt. Eric R. Hull, 23, Upper Middletown, Pa., Aug. 18

 

Army Spc. Craig S. Ivory, 26, Port Matilda, Pa., Aug. 17

 

Army Spc. Maurice J. Johnson, 21, Levittown, Pa., Nov. 1

 

Army Spc. Zachariah W. Long, 20, Milton, Pa., May 30

 

Marines Lance Cpl. Joseph B. Maglione, 22, Lansdale, Pa., April 1

 

Army Spc. William J. Maher III, 35, Yardley, Pa., July 28

 

Army Sgt. Joseph Minucci II, 23, Richeyville, Pa., Nov. 13

 

Army Spc. Rafael L. Navea, 34, Pittsburgh, Pa., Aug. 27

 

Army Spc. Donald S. Oaks Jr., 20, Harborcreek, Pa., April 3

 

Army Sgt. Jaror C. Puello-Coronado, 36, Pocono Summit, Pa., July 13

 

Army Capt. Christopher Scott Seifert, 27, Easton, Pa., March 22

 

Army Lt. Col. Anthony L. Sherman, 43, Pottstown, Pa., Aug. 27

 

Army Pfc. Corey L. Small, 20, East Berlin, Pa., July 3

 

Army Sgt. Nicholas A. Tomko, 24, Pittsburgh, Pa., Nov. 9

 

Army Staff Sgt. Kimberly A. Voelz, 27, Carlisle, Pa., Dec. 14

 

Army Spc. Douglas J. Weismantle, 28, Pittsburgh, Pa., Oct. 13

 

___

 

Rhode Island (3):

 

Army Spc. Michael Andrade, 28, Bristol, R.I., Sept. 24

 

Army Sgt. Gregory A. Belanger, 24, Narragansett, R.I., Aug. 27

 

Army Sgt. Charles T. Caldwell, 38, North Providence, R.I., Sept. 1

 

___

 

South Carolina (12):

 

Army Pfc. Michael S. Adams, 20, Spartanburg, S.C., Aug. 21

 

Army Pvt. Algernon Adams, 36, Aiken, S.C., Oct. 28

 

Army Sgt. George Edward Buggs, 31, Barnwell, S.C., March 23

 

Army Spc. Rian C. Ferguson, 22, Taylors, S.C., Dec. 14

 

Air Force Staff Sgt. Patrick Lee Griffin Jr., 31, Elgin, S.C., May 13

 

Army Capt. Kimberly N. Hampton, 27, Easley, S.C., Jan. 2

 

Marines Pvt. Nolen R. Hutchings, 19, Boiling Springs, S.C., March 23

 

Army Spc. Darius T. Jennings, 22, Cordova, S.C., Nov. 2

 

Army Pfc. Vorn J. Mack, 19, Orangeburg, S.C., Aug. 23

 

Army Staff Sgt. Paul M. Neff, 30, Fort Mill, S.C., Nov. 7

 

Army Spc. Orenthial J. Smith, 21, Allendale, S.C., June 22

 

Army Sgt. Anthony O. Thompson, 26, Orangeburg, S.C., Sept. 18

 

___

 

South Dakota (4):

 

Army Pfc. Michael R. Deuel, 21, Nemo, S.D., June 18

 

Army Chief Warrant Officer Hans N. Gukeisen, 31, Lead, S.D., May 9

 

Army CWO2 Scott A. Saboe, 33, Willow Lake, S.D., Nov. 15

 

Army Capt. Christopher F. Soelzer, 26, Sturgis, S.D., Dec. 24

 

___

 

Tennessee (12):

 

Army Staff Sgt. Nathan J. Bailey, 46, Nashville, Tenn., Nov. 12

 

Army Sgt. 1st Class William M. Bennett, 35, Seymour, Tenn., Sept. 12

 

Army Spc. Thomas A. Foley III, 23, Dresden, Tenn., April 14

 

Army Spc. Kenneth W. Harris Jr., 23, Charlotte, Tenn., Aug. 20

 

Army Sgt. 1st Class Gregory B. Hicks, 35, Duff, Tenn., Jan. 8

 

Army Staff Sgt. Morgan D. Kennon, 23, Memphis, Tenn., Nov. 7

 

Army Staff Sgt. David L. Loyd, 44, Johnson, Tenn., Aug. 5

 

Marines Cpl. Patrick R. Nixon, 21, Gallatin, Tenn., March 23

 

Army Lt. Col. Kim S. Orlando, 43, Nashville, Tenn., Oct. 16

 

Army Sgt. Roger D. Rowe, 54, Bon Aqua, Tenn., July 9

 

Army 2nd Lt. Richard Torres, 25, Clarksville, Tenn., Oct. 6

 

Army CWO Alexander S. Coulter, 35, Bristol, Tenn., Nov. 17

 

___

 

Texas (40):

 

Army Sgt. Edward J. Anguiano, 24, Brownsville, Texas, March 23

 

Marines Chief Warrant Officer Andrew Todd Arnold, 30, Spring, Texas, April 22

 

Army Spc. Richard Arriaga, 20, Ganado, Texas, Sept. 18

 

Marines Pfc. Chad E. Bales, 20, Coahoma, Texas, April 3

 

Army Sgt. Michael Paul Barrera, 26, Von Ormy, Texas, Oct. 28

 

Army Capt. Ernesto M. Blanco, 28, San Antonio, Texas, Dec. 28

 

Army CWO Clarence E. Boone, 50, Fort Worth, Texas, Dec. 2

 

Army Staff Sgt. Gary L. Collins, 32, Hardin, Texas, Nov. 8

 

Army Spc. Zeferino E. Colunga, 20, Bellville, Texas, Aug. 6

 

Army Pvt. Rey D. Cuervo, 24, Laguna Vista, Texas, Dec. 28

 

Air Force Capt. Eric B. Das, 30, Amarillo, Texas, April 7

 

Army Pfc. Analaura Esparza-Gutierrez, 21, Houston, Oct. 1

 

Army Pvt. Ruben Estrella-Soto, 18, El Paso, Texas, March 23

 

Army Master Sgt. George A. Fernandez, 36, El Paso, Texas, April 2

 

Army Pvt. Robert L. Frantz, 19, San Antonio, Texas, June 17

 

Army 1st Sgt. Joe J. Garza, 43, Robstown, Texas, April 28

 

Army Pfc. Ray J. Hutchinson, 20, League City, Texas, Dec. 7

 

Army Chief Warrant Officer Scott Jamar, 32, Granbury, Texas, April 2

 

Army Pfc. John P. Johnson, 24, Houston, Texas, Oct. 22

 

Marines Staff Sgt. Phillip A. Jordan, 42, Brazoria, Texas, March 23

 

Marines Cpl. Brian Matthew Kennedy, 25, Houston, Texas, March 20

 

Army Spc. James Kiehl, 22, Comfort, Texas, March 23

 

Army Chief Warrant Officer Johnny Villareal Mata, 35, El Paso, Texas, March 23

 

Marines Cpl. Jesus Martin Antonio Medellin, 21, Fort Worth, Texas, April 7

 

Army Sgt. Daniel K. Methvin, 22, Belton, Texas, July 26

 

Army Pfc. Anthony S. Miller, 19, San Antonio, Texas, April 7

 

Army Pfc. Stuart W. Moore, 21, Livingston, Texas, Dec. 22

 

Army Sgt. Keelan L. Moss, 23, Houston, Texas, Nov. 2

 

Army Spc. Joseph C. Norquist, 26, San Antonio, Texas, Oct. 9

 

Army Staff Sgt. Hector R. Perez, 40, Corpus Christi, Texas, July 24

 

Army Spc. Jose A. Perez III, 22, San Diego, Texas, May 28

 

Army Sgt. Ariel Rico, 25, El Paso, Texas, Nov. 28

 

Army 2nd Lt. Jonathan D. Rozier, 25, Katy, Texas, July 19

 

Army Sgt. John W. Russell, 26, Portland, Texas, Nov. 15

 

Army Spc. Christian C. Schulz, 20, Colleyville, Texas, July 11

 

Army Cpl. Tomas Sotelo Jr., 22, Houston, Texas, June 27

 

Army Spc. Joseph D. Suell, 24, Lufkin, Texas, June 16

 

Army Sgt. Melissa Valles, 26, Eagle Pass, Texas, July 9

 

Army Pfc. Stephen E. Wyatt, 19, Kilgore, Texas, Oct. 13

 

Army Sgt. Henry Ybarra III, 32, Austin, Texas, Sept. 11

 

___

 

Utah (4):

 

Marines Staff Sgt. James W. Cawley, 41, Roy, Utah, March 29

 

Army Capt. Nathan S. Dalley, 27, Kaysville, Utah, Nov. 17

 

Army Spc. David J. Goldberg, 20, Layton, Utah, Nov. 26

 

Army Staff Sgt. Nino D. Livaudais, 23, Ogden, Utah, April 3

 

___

 

Virginia (13):

 

Army Capt. James F. Adamouski, 29, Springfield, Va., April 2

 

Army Command Sgt. Maj. James D. Blankenbecler, 40, Alexandria, Va., Oct. 1

 

Army Pvt. Jason L. Deibler, 20, Coeburn, Va., May 4

 

Army Sgt. Michael E. Dooley, 23, Pulaski, Va., June 8

 

Army Command Sgt. Maj. Cornell W. Gilmore I, 45, Stafford, Va., Nov. 7

 

Army 1st Lt. Joshua C. Hurley, 24, Clifton Forge, Va., Nov. 1

 

Army 2nd Lt. Jeffrey J. Kaylor, 24, Clifton, Va., April 7

 

Marines Sgt. Michael V. Lalush, 23, Troutville, Va., March 30

 

Marines Staff Sgt. Donald C. May Jr., 31, Richmond, Va., March 25

 

Marines Lance Cpl. David Edward Owens Jr., 20, Winchester, Va., April 12

 

Army CWO5 Sharon T. Swartworth, 43, Virginia, Nov. 7

 

Army Capt. John R. Teal, 31, Mechanicsville, Va., Oct. 23

 

Air Force Maj. William R. Watkins III, 37, Danville, Va., April 7

 

___

 

Vermont (5):

 

Army Spc. Solomon C. Bangayan, 24, Jay, Vt., Jan. 2

 

Marines Cpl. Mark A. Evnin, 21, Burlington, Vt., April 3

 

Army Pvt. Kyle C. Gilbert, 20, Brattleboro, Vt., Aug. 6

 

Army Chief Warrant Officer Erik A. Halvorsen, 40, Bennington, Vt., April 2

 

Army Capt. Pierre Piche, 29, Starksboro, Vt., Nov. 15

 

___

 

West Virginia (1):

 

Army Pfc. Richard W. Hafer, 21, Nitro, W.Va., Nov. 15

 

___

 

Washington (7):

 

Army Spc. Robert T. Benson, 20, Spokane, Wash., Nov. 4,

 

Marines Lance Cpl. Cedric E. Bruns, 22, Vancouver, Wash., May 9

 

Army 2nd Lt. Benjamin J. Colgan, 30, Kent, Wash., Nov. 1

 

Army Spc. Justin W. Hebert, 20, Arlington, Wash., Aug. 1

 

Army Sgt. Curt E. Jordan Jr., 25, Greenacres, Wash., Dec. 28

 

Army Spc. Duane E. Longstreth, 19, Tacoma, Wash., Aug. 7

 

Army Pfc. Kerry D. Scott, 21, Mount Vernon, Wash., Oct. 6

 

___

 

Wisconsin (9):

 

Army Pfc. Rachel Bosveld, 19, Waupin, Wis., Oct. 26

 

Army Sgt. 1st Class Dan H. Gabrielson, 39, Frederic, Wis., July 9

 

Army Sgt. Warren S. Hansen, 36, Clintonville, Wis., Nov. 15

 

Army Maj. Mathew E. Schram, 36, Brookfield, Wis., May 26

 

Army Maj. Christopher J. Splinter, 43, Platteville, Wis., Dec. 24

 

Marines Sgt. Kirk Allen Straseskie, 23, Beaver Dam, Wis., May 19

 

Army Spc. Paul J. Sturino, 21, Rice Lake, Wis., Sept. 22

 

Army Spc. Eugene A. Uhl III, 21, Amherst, Wis., Nov. 15

 

Army 2nd Lt. Jeremy L. Wolfe, 27, Menomenie, Wis., Nov. 15

 

___

 

Wyoming (4):

 

Army Capt. Robert L. Lucero, 34, Casper, Wyo., Sept. 25

 

Army Pfc. Joseph P. Mayek, 20, Rock Springs, Wyo., April 14

 

Army 1st Lt. Leif E. Nott, 24, Cheyenne, Wyo., July 30

 

Marines Sgt. Brendon Reiss, 23, Hanna, Wyo., March 23

 

___

 

Amerian Samoa (2):

 

Army Pvt. Jonathan I. Falaniko, 20, Pago Pago, American Samoa, Oct. 27

 

Army Spc. Farao K. Letufuga, 20, Pago Pago, American Samoa, Aug. 5

 

___

 

Puerto Rico (7):

 

Army Sgt. Francisco Martinez, 28, Humacao, Puerto Rico, Nov. 4

 

Army Spc. Richard P. Orengo, 32, Toa Alta, Puerto Rico, June 26

 

Army Sgt. Joel Perez, 25, Rio Grande, Puerto Rico, Nov. 2

 

Army Spc. Ramon Reyes Torres, 29, Caguas, Puerto Rico, July 16

 

Army Sgt. 1st Class Jose A. Rivera, 34, Bayamon, Puerto Rico, Nov. 5

 

Army Sgt. Juan M. Serrano, 31, Manati, Puerto Rico, July 24

 

Army Spc. Frances M. Vega, 20, Fort Buchanan, Puerto Rico, Nov. 2

 

Our regrets to the inevitable omissions due to lack of timely data & personnel who fell after September 9, 2012.

 

 

 

Edgar Rice Burroughs On The Purpose of Entertainment Fiction

Two Words For Mitt Romney